Tesla, Patenti Aldı: Lazer Işınlarından Cam Sileceği Gibi Faydalanacaklar

Tesla, son modeli EV’in ön camlarını lazerle temizlemeyi planlıyor. Bu fikrin patentini dahi aldı.

tesla patentli lazer silecek
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kaliforniya merkezli otomotiv girişimi Tesla, lazer tabanlı ön cam temizleme sistemini geliştirmek istiyor. Şirket, bu yenilikçi fikir için patent dahi aldı. 

Yakın zamanda onaylanan patent başvurusu, “Araçlardaki ve fotovoltaik tertibatlardaki cam eşyalarda biriken kalıntıların darbeli lazerle temizlenmesi” başlığını taşıyor ve bu yeterince açık olmayan başlık,  geleneksel ön cam silicilerin yerine lazerlerin kullanılacağını işaret ediyor. 

Bu özel patentin verilmesi Tesla’nın hanesine bir başka yenilikçi araç eklerken lazerler şirketin ön cam temizliği için ilk tercihi olmayacak gibi görünüyor. En çok beklenilen modellerden Cybertruck’ın prototipinde herhangi bir ön cam sileceği yoktu – bu da bazılarının şirketin planladığı lazer ön cam temizleme sisteminin kullanılacağını düşünmesine neden oldu. Ancak Tesla’nın 2019 tarihli başka bir patente göre yeni bir elektromanyetik ön cam silecek sistemi daha geliştirdiği bildiriliyor.

Bu yenilikçi fikirlerin herhangi birinin veya tamamının kullanıma alınıp alınmayacağını sadece zaman gösterecek. Şunu biliyoruz ki Tesla’nın araştırma ve geliştirme kaynaklarına sahip şirketler, rutin olarak patent geliştirir ve alır. Ancak bunların kullanılması zorunlu koşulmaz; amaç, daha fazla yeniliği ve gelişmeyi teşvik eden potansiyel seçenekler rezervi oluşturmak. 

YORUMLAR