Tesla’nın Bitcoin Yatırımı Arabadan Daha Çok Kazandırdı

Tesla’nın Bitcoin yatırımı kısa sürede büyük kazanç sağladı. Risk almak işe yaramış gibi görünüyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elektrikli otomobil firmalarının önde gelen ismi Tesla, 2021 Şubat’ının başında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin almıştı. İlerde bir ödeme seçeneği olarak da değerlendirilmek istenen kripto para, şimdiden şirkete büyük kazanç sağladı. Yatırım haberi duyulduğunda etkisi kripto para biriminin üzerinde görülmeye başlanmış ve değeri katlanarak artmıştı. Şimdi, bir ay dahi dolmadan Bitcoin yatırımından kazanılan para 2020 Tesla satışlarından daha çok gelir sağladı. Eğer şubat başında alınan Bitcoinler hala ellerinde duruyorsa kripto para biriminin geçtiğimiz günlerdeki zirvesi ile 930 milyon dolar gelir elde ettiler. Tesla’nın geride bıraktığımız yılki toplam kârı 721 milyon dolardı.

Çoğu firma Bitcoin’i tercih etmese de kazançlarını çeşitli fonlara yatırarak değerlendirmeyi tercih etmekte. Bu gayet alışıldık bir durum. Tesla’nın farkı, bunu Bitcoin üzerinden yapmak oldu. Artışını sürekli olarak yükselten Bitcoin, 22 Şubat itibariyle 55 bin doları geçmiş durumda.

Tek bir tweeti ile kripto para birimlerinin değerleri ile oynayabilen bir CEO’nun, şirket gelirlerinin bir kısmını Bitcoin yatırımı ile değerlendirmesi uzaktan bakıldığında mantıklı ve kazançlı geliyor. Kısa süre içinde yaşadıkları %60’lık kâr da bunu gösterir nitelikte. Ne var ki hala bir riskin içindeler. Çünkü Bitcoin, yükseldiği gibi bir gecede yere de çakılabilir. Bunu daha önce yaşamıştı.

Elon Musk, şubat başında katıldığı bir Clubhouse sohbetinde şunları söylemişti: Bir Bitcoin destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Ve sanırım Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir