The Weeknd Yeni Şarkısını NFT Olarak Sunacak

Popüler şarkıcı The Weeknd, Twitter paylaşımında yeni şarkısını NFT olarak çıkaracağını duyurdu.

geleneksel müzikten ayrılma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kanadalı ünlü şarkıcı The Weeknd, kripto para birimiyle sanatın birleştiği dijital NFT dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. Şarkıcı, yeni şarkısını Spotify, YouTube gibi akış hizmetlerinde sunmak yerine dijital trende uyarak yönünü NFT açık artırmalarına çevirdi. Bu haberi; Twitter hesabından yaptığı, “NFT alanında yaşayan yeni şarkı. Yakında geliyor…” açıklamasıyla duyurdu

The Weeknd müzik piyasasında bir ilke imza atmıyor. Daha önce de NFT eserler yayınlayan müzisyenler olmuştu. Bunlardan birisi de yine Kanadalı müzisyen Grimes. Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile evlenen yaratıcı şarkıcı, bir NFT müzayedesi aracılığıyla dijital sanat koleksiyonunu yayınlamıştı. Böylece 1 günden kısa zamanda 6 milyon dolar kazanmıştı. The Weeknd de benzer bir yol izlemeye karar vermiş görünüyor. Bu adımlar müzik endüstrisinin gelenekselden kopmak üzere olduğunu da gösterir nitelikte. 

the weeknd Non-Fungible Token

NFT (Non-Fungible Token/ Değiştirilemez Para), kripto para piyasasının en büyük tokenlerinden biri. NFT’ye aktarılan ürünlerin biricikliği yani orijinalliği doğrulanır ve kopyalanmasının önüne geçilir. Açık artırma merkezi haline gelen dijital galeriler gerek sanat eserlerinin gerek diğer tasarımların özgünlüğünü koruduğu için sanatçılara para kazanabilecek bir kapı açıyor. Yine de duruma başka bir perspektiften bakanlar da mevcut. Bu bakışa göre NFT bir gösteriş biçimi olarak sürdürülüyor. Bu bakış açısının haklı olduğu çok açık olan bir konu varsa o da para kazanmak için tercih edilen yeni metotlardan biri olduğudur.

YORUMLAR