TikTok’un Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 1 Milyara Ulaştı

TikTok, dünya çapında 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

tiktok 1 milyar aylık kullanıcı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

TikTok‘un pandemi sırasında popüler bir eğlence biçimi haline gelmesiyle platformu kullanan kişi sayısı 2019’un sonundan bu yana neredeyse iki katına çıktı. İstikrarlı büyümesini sürdüren şirket, pazartesi günü blog yazısında platformlarının şu anda dünya çapında aylık 1 milyar kullanıcıya ev sahipliği yaptığını açıkladı. Bu aslında oldukça çılgınca ve geçtiğimiz yıl ABD’nin yasak tehdidi gerçeğe dönüşseydi bu kadar gelişemeyecekti. Çünkü  Hindistan ve Brezilya ile birlikte en büyük pazarlarından birinin ABD olduğu biliniyor. Dava sürecinde açılan yasal belgelere göre Temmuz 2020’de TikTok’un aylık 689.2 milyon aktif kullanıcısı vardı. Aradan geçen 14 ayın sonunda, bir milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu da TikTok’un bu dönemde ayda yaklaşık 22,2 milyon kullanıcı eklediğini gösteriyor. Ayrıca araştırma firması Sensor Tower’ın verilerine göre uygulama 3 milyardan fazla kez indirildi. 

Operasyon Direktörü Vanessa Pappas Pazartesi günü bir TikTok videosunda “Bu, her ay birbirinin yaratıcılığını izleyen ve paylaşan bir milyar insan demek” dedi. 

Elde ettiği başarıya rağmen TikTok hala Facebook’u geçmekten oldukça uzak. En son rakamlara göre, Facebook’un aylık 3 milyara yakın aktif kullanıcısı var. Yine de , Facebook veya Google’a ait olmayıp bu boyutta bir kitleye sahip ender sosyal medya uygulaması haline getirdi. Böylece yukarıda adı geçen kadim sosyal medya platformları ile rekabette yerini sağlamlaştırdı. TikTok, Haziran 2018’de aylık 1 milyar kullanıcıya ulaşmıştı. Buna karşılık, daha eski uygulamalardan Snapchat, bu yılın başlarında aylık 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Twitter bu ölçümü en son 2019’da bildirdiğinde aylık 330 milyon aktif kullanıcıya sahipti. 

TikTok’un kısa biçimli video modeli, özellikle Instagram’ın Reels işlevinde ve bu yılın başlarında duyurulan YouTube Shorts başta olmak üzere diğer sosyal medyada uygulamalarında da taklit edildi. 

YORUMLAR