TikTok, Kripto Destekli Müzik Girişimi Audius ile İş Birliği Yapacak

TikTok’un müzik yayın platformu Audius ile iş birliği yapacağının açıklanmasının ardından iki platform da tekrar gündeme geldi.

tiktok, audius
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Son dönemlerde Hikayeler formatını test ettiği bilinen TikTok platformu geçen hafta müzik yayın platformu olan Audius ile iş birliği yapacağını da resmi olarak duyurdu. Blok zincir tabanlı ilk ve tek yayın platformları arasındaki Audius, sanatçıların adil olarak gelir elde etmesine destek tanıyor. Bu durum TikTok’un platformunda üstlendiği içerik üreticisi ekonomisi için yeni bir fırsatı oluşturuyor.

tiktok

SoundCloud platformuna rakip olabileceği konuşulan Audius’un yarattığı blok zincir yapısı bireysel parçalar için benzeri olmayan kodlar oluşturuyor. Şarkıların kaç defa oynatıldığını belirleme kısmında şeffaf veriler elde edilmesi kodlar sayesinde mümkün hale geliyor.

Telif Hakları Şeffaf Hale Gelebilir

Popüler sanatçıların gölgesinde kalabilen bağımsız sanatçılar, telif kısmında daha şeffaf ve adil ödemeler alabilme imkanını bu sayede elde ediyorlar. Spotify ve Apple Music gibi platformlar sanatçılara ödeme sunabilmek için PRO RATA modelinden destek alıyor. Sistem altında sanatçılar müziklerinin kaç defa oynatıldığını hesaplayabiliyorlar.

PRO RATA modeli en popüler kişilerin aylık gelirlerinin çoğunluk payını üstleniyor. Bu sebeple, bu ekonomi modeline zaman zaman ‘’Superstar ekonomisi’’ adı da veriliyor. Audius diğer müzik uygulamalarının aksine kullanıcıların ve bağımsız sanatçıların TikTok üzerinden müzik yayınlamasını kolay hale getiriyor.

800 milyonluk kullanıcı tabanı olan ve ses odaklı olan videoları ile müzik endüstrisine yön veren TikTok bağımsız sanatçıların da ilgi odağı haline gelmek istiyor. TikTok’un Audius iş birliği ile müzik yayınlarını teşvik etmesi ve sanatçı telif haklarını koruması bekleniyor.

YORUMLAR