TikTok’un Rakibi Snapchat Spotlight Aylık 100 Milyon Kullanıcıyı Geçti

TikTok’un rakipleri arasına Snapchat de katıldı. Yeni çıkardığı Spotlight özelliğiyle iyi bir çıkış yakalayan uygulamanun şimdiden 100 milyondan fazla üyesi var.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İlk çıktığı tarihte yeni bir fikir etrafında kitle oluşturan Snapchat uygulamasının bu çıkışının üzerinden uzun zaman geçti ve birçok benzeri çıktı veya kimi özellikleri olduğu gibi kopyalandı. Yine de profesyonel bir şirket olarak ayakta kalmak ve adından söz ettirmek için ne yapması gerektiğini bildiklerini gösteren bir adım attılar. Yeniden bir ivme kazanmak için TikTok’un canlandırdığı kısa video paylaşımlarını platformuna yeni bir özellik olarak kattı. Instagram da bu yolu izlemişti. Dolayısıyla Snapchat’ın sesini duyurması için para kesesinin ağzını açması gerekti. Bunun için de şirket aralıktan bu yana yeni özelliği deneyen en iyi içerik oluşturucularına günde 1 milyon doları dağıtıyor.

Günlük 1 milyon dolarlık içerik fonu ayıran şirket bu fonun sürekliliği ile ilgili net bir bilgi vermese de özellikle lansman sürecinde Spotlight’ı destekleyeceklerini kesin bir şekilde dile getirdiler. Stratejileri işe yaramış gibi görünüyor. Çünkü Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’in açıklamasına göre bu yeni özelliğin kullanıcıları günde yaklaşık olarak 175 bin video yüklüyor. Bu ilginin sebeplerinin başında elbette içerik oluşturucularına yönelik teşvik programı geliyor. Gösterilen ilgi geleceğe yönelik bir potansiyel taşıdığını gösterse de şu ana kadar herhangi bir gelir sağlayamadı.

Ayrıca Snapchat için de bir bilgilendirme yapalım. Uygulama son çeyrekte 15 milyon yeni üye edinerek günlük aktif kullanıcı sayısını 265 milyona yükseltti. Bu da gelirlerinde geçen yıla göre %62’lik artış olarak yansıdı.

YORUMLAR