TikTok’un Rakibi YouTube Shorts Kullanıma Sunuldu

YouTube, TikTok’a alternatif olarak hazırladığı Shorts ABD’de kullanıma açıldı. YouTube Türkiye üzerinden betası görüntülenebiliyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

YouTube, TikTok’un başlattığı ve neredeyse her sosyal medya platformuna yayılan kısa videolar akımını kendi platformuna da uyarlamıştı. Shorts adı verilen kısa ve dikey video formatının betası Eylül 2020’de Hindistan’da piyasaya sürülmüştü. Biz de konuyla ilgili hazırladığımız haberde Shorts’un yaratılma amaçlarına, sağlayacağı kazançlara ve video özelliklerine değinmiştik. Mart başından itibaren ABD’deki kullanıcıların da hizmetine sunulacağı söylenmişti.  İşte o gün geldi ve YouTube Shorts ABD’de başladı. Kısa süre içinde Türkiye’de de kullanılacak gibi görünüyor. Çünkü YouTube Türkiye ana sayfasında Shorts Beta uyarısıyla yer alan videolar görüntülenebiliyor. Yani henüz kamuoyuna açılmadıysa da test aşamasında. Ana sayfanızdaki Shorts Beta kısmındaki videolardan birine tıklarsanız telefonunuzda tam ekran görünecektir. Dikey kaydırma ile diğerleri arasında gezinebilirsiniz. Tıpkı alışıldık YouTube videoları gibi beğenip yorum yazabilirsiniz.

Shorts, TikTok’un kopyalarından biri gibi görünüyor. YouTube, bu kısa video formatının içerik oluşturmakta zorlanan kullanıcıların platforma adım atmasını kolaylaştırmasını hedefliyor. Eğer bir TikTok kullanıcısı  iseniz zorlanacağınız hiçbir şey yok. Videonuzu kaydedin, düzenleyin ve yayınlayın. Shorts, uzun videolarla aynı kazancı vaat ediyor ama YouTube sayfanızda uzun videoların yanında değil Instagram’da olduğu gibi ayrı bir sekmede yer alacak. 

Yeni özelliğin birkaç hafta içinde resmen başlatılması bekleniyor. iOS işletmelerde Shorts’un ne zaman görüneceği hakkında bir tarih yok. Bu sebeple gelecek güncellemeleri takip etmek gerek.

YORUMLAR