Apple’ın CEO’su Tim Cook Tanık Kürsüsünde

Epic Games ve Apple’ın arasındaki davada Tim Cook tanık kürsüsüne çıktı. Yargıç ve Epic Games avukatları Cook’u oldukça zorladı.

apple, tim cook
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Epic Games ile Apple arasında süren davada, Apple’ın CEO’su olan Tim Cook federal mahkemede tanık sandalyesinde oturdu ve ifadelerini sundu. Apple’ın tekelleşme iddialarıyla Fortnite’ın yapımcısı Epic Games tarafından suçlandığı bu mahkeme sürecinin önümüzdeki ayın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Apple’a ait olan uygulama mağazası App Store’un komisyon oranlarından şikayetçi olan Epic Games, Fortnite için ayrı bir ödeme sistemini devreye sokmuştu. Bu olay sonrasında Apple, Fortnite oyununu uygulama mağazasından kaldırma yolunu seçmişti.

Epic Games tarafından açılan dava Mayıs ayında başlamıştı. Tim Cook ise mahkemede yaptığı açıklamada App Store’u kontrol altında tuttuklarını ve iPhone cihazların güvenliğini bu şekilde sağladıklarını söyledi. Cook uygulama mağazası ile ilgili olan gelir hakkındaki soruya, ‘’Uygulama mağazasının gelirlerini ayrı olarak raporlamayız. Kar edip edilmediğini de bilmiyorum, kar ediyor olabilir fakat gelirleri ayrı raporlamadığımızdan dolayı sizlere kesin bilgi veremem.’’ ifadelerini kullandı.

Yüzde 30 Komisyon

Apple Store’da alternatif ödeme imkanı vermeyen Apple, satın alımlardan %30 komisyon kesintisi yapıyor. Cook mahkeme sırasında, Apple kullanıcılarının ödeme konusunda seçme hakkı olmadığı iddialarına, ‘’Android veya iPhone’u seçme konusunda insanların tercih hakları vardır.’’ şeklinde cevap verdi.

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Tim Cook’a uygulama geliştiricilerinin App Store’dan memnun olmadıklarına dair yapılan anket sonuçlarını da sordu. Cook ise bu araştırmadan haberi olmadığını ve haftada yeni uygulama başvurularının %40’lık kısmını geri çevirmek zorunda kaldıklarını belirtti.

YORUMLAR