Time Dergisi, 3 Özel Kapağıyla NFT Olarak Açık Artırmaya Çıkıyor

Son dönemin popüler kripto imzalı NFT açık artırmalarına Time dergisi de katıldı.

Dijital kişisel imza
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Time dergisi, 3 özel kapağını NFT olarak müzayedeye sundu. Ünlü yayın organı böylece alanında bir ilke de imza atmış oldu. Kendisinden sürekli kapağına çıkmanın ne kadar zor olduğu konusunda söz ettiren dergi, bu kez yepyeni bir adımla karşımızda. 

Dijital kişisel imza olarak da bilinen NFT bugünlerde en çok popüler. Geçtiğimiz hafta ünlü oyuncu Bensu Soral dahi resmini bu teknolojiyle açık artırmaya çıkarmıştı. Time dergisi de şimdi orijinali sadece bir kişiye ait olacak kapaklarını açık artırma ile satışa sunuldu. Bu dergi kapaklarından ilki 8 Nisan 1966 yılına ait. “Is God Dead?” ifadesine yer verilen görsel, yayınlandığı dönemde hem inançlıların hem de ateistlerin dikkatini çekmişti.  Amerikalıların çoğunun Tanrıya inandıklarını söylediği bir dönemde ateşli bir tartışmaya ilham verdi.

“Is Truth Dead?” başlıklı kapak ise 3 Nisan 2017 tarihinde yayınlanmış; ABD Başkanı Donald Trump görevindeki ilk yılını kutlarken yayınlanan bu kapak o dönem için büyük bir tartışmaya sebep olmuştu. Derginin editörü Nancy Gibbs şöyle yazmıştı:

“Pek çoğunun 1966’da Tanrı’ya inandıklarını söylediği gibi, bugün birçokları hakikate inandıklarını söylerdi. Ancak yine de kendimizi ona oyuncak gibi davranan bir başkan karşısında onun rolü ve gücü konusunda yoğun bir tartışma yaşarken buluyoruz. Gerçekten neye inanıyor? Söylediğine inanırsa yalan sayılır mı?” 

Satışa sunulan son kapaksa  “Is Fiat Dead?” başlığını taşıyor. Bu kapakta hükümet destekli paraların ölüp ölmediği soruluyor. Yani aslında NFT teknolojisine vurgu yapıyor. Bildiğiniz gibi Blockchain ile birlikte gelişen NFT gibi teknolojiler standart paralar için düşman olarak görülmekte.

Bugün itibariyle biten müzayedede “Is God Dead?” kapağı 70 ETH; “Is Truth Dead?”, 88 ETH ve son kapak “Is Fiat Dead?” ise 83 ETH/131,611$ ile satıldı.

YORUMLAR