Toshiba Yönetim Kurulu Başkanı Görevden Alındı

Japon sanayi devi Toshiba’nın yönetim kurulu başkanı Osamu Nagayama, yabancı yatırıcımların baskısıyla görevinden alındı.

toshiba rekor oylama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Toshiba, zor günler geçiriyor. Japon sanayi devi, şirketi daha şeffaf ve hesap verebilir hale getirmeye çalışan yabancı yatırımcıların baskıları dolayısıyla 74 yaşında Osamu Nagayama’nın görevine son verdi. Kısa süre önce Nagayama’nın şirketin yabancı yatırımcılarının çıkarlarını bastırmak için hükümetle iş birliği yaptığı anlaşılmıştı. Bugünse rekor bir oylama sonucu ile koltuğundan uzaklaştırıldı. 

Nagayama ayrıca son dönemde Toshiba’nın yabancı hissedarlarının yönetim kurulu üzerindeki etkisini azaltmak için Japon Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler yürütmekle suçlanıyor. Henüz bu konuyla ilgili soruşturma başlamışken Nisan 2021’de şirketin CEO’su ve dört yönetim kurulu üyesi istifa etmişti. O zamanlar soruşturmaya dahil olmayan Nagayama için koltuğa veda etme vakti geldi.

Japonya’nın Kurul Direktörü Eğitim Enstitüsü başkanı Nicholas Benes konuyu farklı bir açıdan değerlendirerek şöyle konuştu: “Hissedarların sadece toplantılara katılmaktan değil, aynı zamanda kurulun etkin bir şekilde çalıştığından emin olmak için yöneticileri giderek daha fazla sorumlu tutacağı bir dönüm noktası”.

Nicholas Benes’in bakışı Japonya’nın büyük şirketleri açısından çok kritik bir noktayı temel alıyor. Yabancı hissedarların müdahaleleri aslında Amerika Birleşik Devletleri gibi zengin ülkelerde uzun süredir yaygın olsa da benzer koşullar Japonya’da sağlanamamıştı. Yabancı yatırımcılar 2000’ler boyunca Japon kurumlarıyla olan çatışmalarda yenilgi üstüne yenilgiye uğramışlardı. Toshiba örneğinin diğer şirketler için bir öncü olmasına muhtemel gözüyle bakılıyor.

YORUMLAR