Trendyol, Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Olma Hazırlığında

Decacorn'lar, 10 milyar doları geçen girişimler olarak unicorn seviyesinin bir üstüdür. Trendyol, şu anda Türkiye’nin ilk decacorn'u olma yolunda ilerliyor.

trendyol decacorn
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin e-ticaret devi Trendyol, son yatırım turunu tamamlamak üzere. Çoğunluk hissesi Jack Ma’nın Alibaba’sında olan şirketin yeni yatırımının, 16,5 milyar dolarlık değerlemeyle 1,5 milyar dolar olması bekleniyor. Bloomberg’in haberine göre önümüzdeki hafta anlaşma tamamlanabilir. Eğer öyle olursa Trendyol ulaşacağı 10 milyarı aşan son değerleme ile Türkiye’nin ilk decacorn’u olacak. 

Ülkemizde halihazırda bir decacorn bulunmuyor . Borsa İstanbul’un en değerli şirketi Ereğli Demir Çelik’in dahi piyasa değeri 8 milyar dolar olarak biliniyor. Buna karşılık Bloomberg, Alibaba’nın nisan ayındaki yatırımının şirketin 9.4 milyar dolara ulaşmasını sağladığını söyledi. Yani son yatırımı ile decacorn’luğa ulaşması çok büyük bir olasılık. Amerikan Citigroup’un danışmanlığında ilerletilen yatırım görüşmesinde yine ABD merkezli General Atlantic ve Japonya merkezli SoftBank’ın bulunduğu söyleniyor. 

Türkiye’nin en değerli şirketi haline gelecek olan Trendyol, 2010 yılında Demet Suzan Mutlu tarfaından kuruldu ve bugüne kadar 387 milyon dolar yatırım aldı. E-ticaret sektörünün parlayan yıldızı haline gelen girişimi, şu anda pazaryerleri arasında en bilinenlerin başında geliyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın desteklediği şirket, bu en büyük hissedarının  bu yılın başlarında sermaye artışı için yaptığı 350 milyon dolarlık yatırım ile yıla iyi bir başlangıç yapmıştı.

Trendyol’un ana rakibi Hepsiburada ise bu ayın başlarında ABD borsasında ilk kez 3,9 milyar dolara ulaşmıştı. 

YORUMLAR