Trendyol, İzmir’in E-Ticaret Karnesini Çıkardı

Trendyol’un son verilerine göre İzmir’in Türkiye e-ticaretinde en çok talep görüp üretimini yaptığı ürün zigon sehpa oldu.

trendyol e ticaret istatistikleri İzmir
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İzmir, Türkiye girişimcilik ekosisteminin başında gelen şehirlerden. Birçok modern girişime imza atan şehir bu kez ülkenin en büyük pazaryeri olan Trendyol’daki satış rakamlarıyla gündemde. 1 yıllık veriler, toplam zigon sehpa siparişinin %69’unun sadece İzmir tarafından karşılandığını gösteriyor. 2020 Ocak’ından bu yılın mart ayına kadar 600 bine yakın zigon sehpa siparişinin 411 bini sadece İzmir tarafından temin edilmiş. Şehir, mobilya sektöründe yalnızca zigon sehpa ile sınırlı kalmayıp çalışma masası, kitaplık, dolap gibi ürünlerden de çokça sipariş almış. Öyle ki toplamda 455 bin kadar olan çok amaçlı dolap siparişlerinin %75’i yine buradan tedarik edilmiş.

Öne çıktığı bir diğer ürün ise kamp sandalyeleri oldu. Özellikle pandemi döneminde kafelerin kapanmasıyla birlikte tekrar popüler hale gelen kamp sandalyelerinin %79’u yine İzmir’den tedarik edilmiş. Net sayıları vermemiz gerekirse 165 bin 393 sandalyenin 131 bin 352’si İzmirli satıcılardan temin edilip ülkenin dört bir yanına ulaştırılmış. En çok sipariş gelen iller ise İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışında Bursa (541 bin 113 adet), Antalya (430 bin 912 adet )ve Kocaeli (320 bin 837 adet) oldu. 

YORUMLAR