Trendyol, Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Oldu

Trendyol’un 1,5 milyar dolarlık yatırımı doğrulandı. Şirket, Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu.

Türkiye'nin ilk decacornu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin en sevilen e-ticaret platformu Trendyol, 1.5 milyar dolarlık son yatırım turu ile değerlemesini 16.5 milyar dolara çıkararak decacorn unvanını alan ilk yerli şirket oldu. Sonucu merakla beklenen yatırım turu, General Atlantic, SoftBank Vision Fund 2, Princeville Capital, ADQ ve Katar Yatırım Otoritesi tarafından ortaklaşa yürütüldü. Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın desteklediği Trendyol, bu en büyük hissedarının yılın başlarında sermaye artışı için yaptığı 350 milyon dolarlık yatırım ile yıla iyi bir başlangıç yapmıştı. Aynı yılı ilklere imza atarak tamamlamak istiyorlar. 

2010 yılında kurulan Trendyol, 30 milyondan fazla müşteriye marketten giyime günde 1 milyondan fazla paket ulaştırıyor.

Japonya merkezli SoftBank Investment Advisers’ın Yönetici Ortağı Anthony Doeh yatırım turunun ardından şöyle bir demeç verdi: “Türkiye’nin lider super-app’i Trendyol, e-ticaret, ödeme sistemleri ve teslimat yetkinliklerini, moda gibi sektörlerdeki derin uzmanlığı ile başarılı bir şekilde entegre etti. Böylece yeni pazarlarda yüksek büyüme potansiyeline sahip benzersiz bir tüketici deneyiminin temelini atmış oldu. Dünyada birçok e-ticaret platformuna yatırım yapmış bir şirket olarak Trendyol ile işbirliğimizden büyük mutluluk duyuyoruz. EMEA’nın yükselen dijital liderlerinden biri olan Trendyol’un bu yolculuğunu desteklemeyi heyecanla bekliyoruz.”

Demet Mutlu’nun Açıklamaları

Kurucu Demet Suzan Mutlu’nun, finansman gelirlerinin Trendyol’un hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda büyümesini destekleyeceğini söylediği konuşmasının tamamı şu şekilde:

“Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. Bu yatırım Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak. Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz. 

Satıcılarımızın platformumuz üzerinden yürüttükleri operasyonları için yüzbinlerce kişi çalışırken, kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri gibi farklı sektörlerde de yüz binlerce kişiye iş olanağı sağlıyoruz. Böylece doğrudan ve dolaylı, ekonomimize toplam 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı yapıyoruz. 2023’te bu rakamı 2,4 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz.” 

Decacorn Ne Demek?

Decacorn, 10 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip olan şirketlere verilen unvandır. 1 milyar dolarlık değerlemeyi aşıp “unicorn” unvanını alan şirketlere daha alışkınız. Ne var ki on yıl önce milyar dolarlık bir değerleme ile uzun vadeli avantajlar sağlayan şirketler için bugün aynı durum söz konusu değil. Tüketici teknolojilerinin genişlemesi ve küreselleşmenin son aşamada olması sebebiyle unicorn girişimler eskisi kadar büyüleci görünmüyor, bir basamak olma yolunda ilerliyor. 10 yıl öncesinin unicorn paradigması, bugünün decacorn şirketlerine kaymış görünüyor. 

YORUMLAR