Trendyol ve KAGİDER’den “Gelecek Kadınların” İş Birliği

Trendyol, kadın girişimcilerin ekonomideki paylarını artırmak adına KAGİDER derneği ile bir proje geliştirdi.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarının başında gelen Trendyol, Kadın Girişimcileri Derneği/KAGİDER ile birlikte “Gelecek Kadınların” programını hayata geçiriyor. Trendyol-TrendyolMilla sekmesi üzerinden “Gelecek Kadınların Butiği” ne girersiniz moda sektöründe yönlendirici bir etkisi olan Başak Dizer, Hande Can, Rachel Araz, Serra Türker, Tuvana Büyükçınar, Ceylan Atınç, Zeynep Tosun ve Nur Bilen Yavuzer ortaklıkları ile oluşturulmuş parçalar göreceksiniz. Koleksiyonu oluşturan isimler bazı parçaları ise giyerek modellik yaptılar. Bu butikten alınan özel parçaların gelirleri kadın girişimcilere destek vermek adına KAGİDER’e aktarılacak.

Trendyol’un Kadın Girişimcileri Türkiye Ortalamasının Üzerinde

Trendyol kurucu CEO’su Demet Mutlu bu proje hakkında şunları söyledi:

Trendyol olarak, 10’uncu yılımızda kadın girişimciler için güçlü bir projeye daha imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kadınların işgücüne katılımının artması sosyal ve ekonomik kalkınmada güçlü bir pozitif etki yaratıyor. Bu anlayışla, bugüne kadar teknoloji, eğitim, finansman ve pazarlama desteğimizle binlerce kadınımızın işlerini büyütmelerine katkı sağladık.

KAGİDER ile başlattığımız Gelecek Kadınların programıyla da daha fazla kadına ulaşacağız.

Mutlu, trendyol satıcıları arasında kadın girişimcilerin sayısının Türkiye ortalamasının da üstünde olduğunun altını çizdi: Trendyol olarak, platformumuzda kadınların katılımına büyük önem veriyoruz. Satıcılarımızda çalışan kadın oranı da yüzde 54 ile Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye’de kadın işverenlerin oranı yüzde 10 iken, Trendyol satıcılarının  yüzde 25’i kadınlardan oluşuyor. Sadece pandemi döneminde 17 bin kadın girişimci platformumuzda satışa başladı. Ayrıca Trendyol’un ikinci el platformu Dolap’taki 1,1 milyon satıcıdan yaklaşık 400 bini ev kadını ve Dolap üzerinden kullanmadıkları eşyaları satarak ev ekonomisine destek oluyorlar. Trendyol olarak, kadınların ekonomideki yerinin güçlenmesi için tüm olanaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem ise girişimciliğin dünyanın yükselen trendi olduğunu vurgulayarak başladığı sözlerine, “Gerek dünyada gerekse ülkemizde girişimciliğin yarattığı fırsatlar ve pazarlar ekonomilerin değişimi ve gelişiminde büyük rol oynuyor. Kadın girişimcilerin ise bu roldeki payı, pandeminin oluşturduğu küresel krizle mücadele döneminde çok daha kritik bir öneme sahip hale geldi. Kadınların ekonomideki varlığını ve gücünü artırabildiğimiz ölçüde ülke olarak ekonomik performansımızı güçlendireceğiz. Dijitalleşme ise hiç şüphe yok ki cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması sürecini hızlandıracak. Burada kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına düşen, kadınların dijital ekonomide var olmaları için gerekli desteği sunmaktır. Gelecek Kadınların projesi kapsamında KAGİDER Pusula’ya 14’üncü modül olarak yeni bir modül ekledik. 

Bu modülde hem genel girişimcilik eğitimleri hem de pazar yerinde satış yapan girişimcilerin ihtiyaç duyacakları başlıklar yer almaktadır. Örneğin; Dijital Girişim, Marka Yönetimi, Tüketici Deneyimleri ile Girişimi Büyütmek, E-Ticaret Hukuku, Influencer Marketing, Ürün Yükleme Hakkında İpuçları, Doğru Maliyet Doğru Fiyat gibi Trendyol’un sağladığı güçlü destekle gerçekleştirdiğimiz, daha fazla kadın girişimcinin e-ticarette var olmasını sağlayacak Gelecek Kadınların programının örnek bir proje olmasını diliyoruz” şeklinde devam etti.

Proje yalnızca Trendyol üzerinden açılan butiğin gelirlerini kapsamıyor. Bu birliktelik ile birlikte üç yılda üç bin kadına girişimcilik ve e-ticaret eğitimlerinin verilmesi hedefleniyor. Programa katılan girişimciler, e-ticarette nasıl tutunabileceklerine, müşteri memnuniyeti inceliklerine ve satış artırma yöntemlerine dair detaylı bir eğitim görecek. Eğer işlerini dijitale taşımak isterlerse bu konuda da Trendyol yardımcı oluyor ve avantajlı komisyon, vade olanakları gibi aşamalarda kolaylık sağlıyor. Böylece Türkiye’nin dört bir tarafındaki kadın girişimcilerin tüm ülkeye hizmet vermesi ve ulaşılabilirliğini artırması kolaylaşmış olacak.

YORUMLAR