Trendyol, Alibaba’dan 330 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Trendyol kısa süre önce yarattığı sermaye artışıyla Alibaba’dan 350 milyon dolar yatırım alarak şirket değerlemesini 9.35 milyar dolara yükseltti.

trendyol, alibaba, e ticaret
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Trendyol, Türkiye’de e-ticaret alanı söz konusu olduğu zaman dikkat çeken markalar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl hem online market siparişlerine hem yemek siparişlerine giriş yapan ünlü marka 2020 yılını 347 milyon ürün satışı ile kapatmıştı.

Şirketin günlük ortalama 1 milyonu aşın ürün satışı yaptığı bilgileri de söylentiler arasında yer alıyor. Bu bilgilerin 2020 yılına ait olduğu ise unutulmamalı. Trendyol’un değerlenmesinin mevcut olarak hangi seviyede olduğu ve ortaklarının hisselerini ne zaman devredecekleri merak edilen en büyük konular arasında yer alıyor.

Trendyol’un yakın bir tarih içerisinde gerçekleştirilen yatırım ile değerlemesi 9.35 milyar dolara yükseldi. Kısa süre önce yapılan 350 milyon dolarlık yatırımla Alibaba ortalama %0.53 daha hisse aldı. Bu sermaye artışı ile birlikte Trendyol değerlemesi 9.35 milyar doları gördükten sonra 10 milyar dolara yaklaştı.

1 Milyonu Aşkın Günlük Satış

Bu noktada asıl önemli olan durum şu an 9.35 milyar dolarlık bir rakamdan söz edilmesinden ziyade sermaye artışı ile Alibaba tarafından yapılan yatırım turuyla şirket değerlemesinin Nisan 2020 tarihinde 3.75 milyar dolar olması.

2018 yılında Alibaba ortak olduğu dönemde ortalama 1 milyar dolar değerlemeye sahip olan Trendyol, 2 yıllık süreden sonra 2020 değerlemesini 3.75 milyar dolara taşıdı. Bundan 1 yıl sonra bugün ise değerlemesi tam 9.35 milyar dolar yükseldi.

Türkiye’nin En Değerli Şirketi Trendyol Oldu

Trendyol yeni rakamları açıkladıktan sonra Türkiye’nin en değerli teknoloji şirketleri arasına giriş yaptı. Ancak Trendyol ülkemizdeki en değerli şirketler arasında da yer alıyor.

Yapılan yatırımlardan sonra Alibaba’nın Trendyol’da yer alan hissesi %86.50’ye yükseldi. Şirket kurucu ortaklarından Demet Mutlu %6.96, Evren Üçok %5.55, Begüm Tekin %0.78 ve Zeki Güçlü Kaya %0.21 hisse oranlarına sahip oldu.

Türkiye’de yerleşik anonim bir şirketin ve teknoloji şirketinin ortalama 10 milyar dolarlık değerlenmesinin dünya çapında da büyük bir ses getireceğine kesin gözüyle bakılıyor.  

YORUMLAR