Trump, Kendi İletişim Platformunu Başlattı

Facebook ve Twitter tarafından engellenen Trump, kendi Twitter benzeri iletişim platformunu başlattı.

twitter benzeri blog
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Eski ABD Başkanı Donald Trump, hesaplarının süresiz askıya alındığı Twitter ve Facebook’ta başkaları tarafından paylaşılabilecek mesajlar için kendi web sitesine bağlı bir platform kurdu. 4 Mayıs’ta açılan site, Facebook’un Trump’ı süresiz askıya alma kararından bir gün önce başlatılmış oldu. Facebook, henüz kararını açıklamasa da Twitter, 88 milyon takipçisi olan eski başkanı göreve yeniden gelse dahi kalıcı olarak engellediğini duyurdu. Diğer sitelerden aforoz edilmesinin sebebi ise son seçimlerin ardından 6 Ocak’ta ABD başkentine düzenlenen ölümcül saldırıları yönlendirmiş olmasıydı. Benzeri bir önlem alan YouTube ise şiddet riskinin azaldığına karar verdiklerinde Trump’ın kanalını eski haline getireceklerini söyledi. 

Şimdi, “özgürce ve güvenli bir şekilde konuşulacak bir yer” olarak tanımladığı “From the Desk of Donald J. Trump” (Donald J. Trump’ın Masasından)” adındaki iletişim kanalıyla tek taraflı da olsa takipçileriyle iletişim kurabilecek. Şimdilik sitenin karşılama ekranında Trump’ın bir selamlama videosu ve tweet benzeri kısa cümleler dizisi bulunuyor. 2024’te yeniden aday olabileceğinin sinyallerini veren Trump, bir şekilde sahada olduğunu göstermek istiyor gibi görünüyor. 

Trump’ın danışmanı Jason Miller, attığı bir tweet ile bu yeni platformun Trump’ın başlatmayı planladığı sosyal medya platformu olmadığını belirtti. Asıl sosyal medya girişimleriyle ilgili bilgilerin yakın zamanda duyurulacağını söyledi.

YORUMLAR