Türkiye Girişimcilik Sektörünün 4 Aylık 2021 Raporu

Türkiye girişimcilik sektöründe küresel gelecek vaadeden atılımları içinde barındırıyor. Yeni yılın ilk dört ayına ilişkin rapora bakalım.

yatırım fon verileri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiyedeki girişim ekosistemini raporlayan startups.watch’ın verilerine göre yılın ilk dört ayındaki girişim grafiğinin öne çıkan maddelerini listeliyoruz. Bu rapor aynı zamanda pandeminin tüketiciler ve yeni girişimciler üzerindeki etkisini göstermesi açısından da önemli. 

  • Yerli girişimler Nisan 2021’nin sonuna dek 78 yatırım turuna katılıp toplamda 523 milyon dolar yatırım topladı. Son ay sadece 14 yatırım turu gerçekleştirildi ve buradan 10.8  milyon dolar elde edildi. 4 ayın toplam yatırım gelirinde en dikkat çeken marka ise Getir oldu. Hızlı market uygulamasının yılın başından beri gösterdiği yükselen ivme ve çıktığı yatırım turlarını istatistikten düşürdüğümüzde geriye 76 yatırım turu ve 95 milyon dolar yatırım kalıyor. 

  • Nisan ayında 14 yatırım turu olduğunu söylemiştik. Bunların arasından aldığı yatırıma göre en kazançlı ilk üç şirket; Ace Games, Appsilon Diamond ve EasyCep oldu. Başı çeken Ace Games’in de ipucunu verdiği üzere oyun girişimleri son yıllardaki yükselişini devam ettiriyor. 4 ayın toplamında 17 oyun girişimini toplamda 65 milyon dolarlık yatırımlarıyla görebiliyoruz. 

  • Elbette pandemiyle birlikte hizmet alanını ve kullanıcı tabanını geliştiren Trendyol’u anmadan raporu tamamlayamayacağız. Şirket, 350 milyon dolarlık yatırımı ile Peak ve Getir’den sonra Türkiye’nin üçüncü unicorn’u oldu

  • Yerli girişimlerimizin kimi yurt dışında merkezlerini tutan şirketler. İlk 4 aya baktığımızda 13 girişimin 430 milyon dolar elde ettiğini söyleyebiliriz. Sadece nisan ayında içlerinden 5 Türk girişimi toplamda 84 milyon dolar yatırım aldı. İçlerinde en yüksek yatırımı alan ise Tripledot Studios oldu. 

  • Oyun geliştiricisi Zynga geçen sene bünyesine kattığı Türk girişimi Rollic vasıtasıyla İzmir merkezli Uncosoft’u satın alarak Türkiye’den dördüncü satın alımını yapmış oldu.

  • Kurulan fonlara baktığımızda dört ayın sonunda Arz Portföy Teknogirişim, Startupfon, Deniz Ventures, Bilişim Vadisi GSYF ve 500 Istanbul şeklinde sıralayabileceğimiz 5 ayrı fonun toplam 95 milyon dolar değerinde fon oluşturduğunu görüyoruz. 
YORUMLAR