Türkiye’nin Günlük İnternet Kullanımı Dünya Ortalamasının Üzerinde

Türkiye’nin internet kullanımında yaşanan ciddi artışlardan sonra ülkenin internet kullanım oranlarının dünya ortalamasının üzerinde olduğu ortaya çıktı.

internet kullanımı, türkiyede internet
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünya çapında internet kullanımı yıllar içerisinde giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. 2020 yılında sayının 4 milyar 538 milyon olduğu kaydedilmişti. 2015 yılı verilerine bakıldığında ise kullanıcı sayısının 2 milyar 831 milyon olduğu gözlemleniyordu.

WeAreSocial verileri üzerinden elde edilen bilgilere göre, globaldeki internet kullanıcı sayıları ortaya çıkmış oldu. 2020 yılındaki kullanıcı sayısının 4 milyar 538 milyon olduğu ortaya çıktı. 2015 yılında rakamın 2 milyar 831 milyon, 2018 yılında ise 3 milyar 753 milyon olduğu belirtildi. İnternette geçirilen günlük zamanın dünya ortalaması ise 6 saat 43 dakika olarak belirlendi. Türkiye’deki internet kullanım oranlarında da ciddi artışlar ortaya çıktı. Bu sürenin ortalama 7 saat 29 dakika olduğu gözlemleniyor.

İnternet ile İlgili Haberlerde de Artış Var

Elde edilen bu rakamlar Türkiye’de internette geçirilen günlük sürenin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu gösteriyor. En fazla internette vakit geçiren ülke ise 9 saat 45 dakika ile Filipinler oluyor. Telefondan internete girenlerin oranları da bir hayli yüksek olduğu için bu konu hakkında da çeşitli veriler incelendi. İnceleme sonrasında mobil kullanıcıların 4 milyar 18 milyon olduğu ortaya çıktı.

Medya takip kurumu olan Ajans Press, internet ile alakalı basına yansıyan haberleri de inceledi. Ajans Press’in dijital basın arşivinden topladığı bilgilere göre 2020 yılının başından beri internetle alakalı basına 217 bin 442 haber yansıdığı ortaya çıktı. Yoğun haber çıkışı gözlemlenirken COVID-19 ile beraber birçok şeyin online olarak ilerlemesi internetin önemini de ortaya koydu.

YORUMLAR