Türkiye’nin Milli Uzay Programı Tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Uzay Ajansı’nın geleceği ve 10 yıllık uzay programı ile ilgili konuştu. Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2018’de kurulan Türkiye Uzay Ajansı, ilk “Milli Uzay Programı Çalıştayı”nı 2019 Ocak’ında yapmış ancak 9 Şubat 2021’de yapılan açıklamaya kadar kamuoyuyla herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. 

İlk defa “Milli Uzay Programı”nın tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, en önemli eksiğin fırlatma konusunda yaşandığını belirtip  sözlerine,  “O konuda da, kendi uydumuzu uzaya kendimiz gönderme yolunda önemli adımlar attık. ROKETSAN’da başlayan programla birlikte ilk yerli sonda roketimiz 136 kilometre irtifaya çıkarak uzaya sınırını aşmış durumdadır” diyerek devam etti.

1. Hedef : 100. Yılda Ay’a İlk Temas

“Gökyüzüne bak, Ay’ı gör.” diyen cumhurbaşkanı, planları şu şekilde anlattı: “İnşallah Ay’a gidiyoruz. İlk aşamada 2023 yılı sonunda yakın Dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrid roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. İlk fırlatmayı uluslararası işbirliğiyle gerçekleştireceğiz. Böylece ikinci aşama Ay misyonu için de gerekli bilgileri toplamış olacağız. 2028’de gerçekleştirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kez kendi milli roketlerimizle yapmayı ve yumuşak inişi planlıyoruz. Böylece Ay’da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.” 

Bu konuşmayla birlikte Göbeklitepe yakınlarında bulunan ve üzerinde Türk Runik harfleriyle “Gökyüzüne bak, Ay’ı gör” yazılı monolitin de sırrı ortaya çıkmış oldu. Erdoğan, konuşmasını yaparken led ekrana monolitin görseli yansıtıldı. Böylece Milli Uzay Programı’nın tanıtımı için dikildiği anlaşıldı. 

2. Hedef: Dünya Pazarında Yer Almak

Erdoğan, ikinci hedefin milli uydu projesiyle Türkiye’nin rekabet gücünü artırarak dünyadaki pazardan pay almak olduğunu belirtti. Böylece Türk uydu sistemi, ticari bir marka haline getirilmiş olacak. 

3. Hedef: Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi Geliştirmek

“Üçüncü hedefimiz Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir. Sivil ve askeri amaçlı kullanılan bu uydu teknolojisine dünyada yalnızca altı ülke sahiptir. Savunma tarım, şehircilik ve otonom araçlar başta olmak üzere kendi hassas navigasyon uydularımızı geliştirebileceğiz.” diyen Erdoğan,

4. Hedef: Uzay Limanı İşletmesi Kurmak

Uzaya erişim ve bir uzay liman işletmesi kurmak da en iddialı hedeflerden birisi. Uzay limanı projesi ile birlikte uygun durumdaki dost ülkelerden biriyle işbirliği yapılacağını da söyledi. Eğer plan başarıya ulaşırsa Türkiye gerçekten sayılı ülkeler arasına girebilir. 

5. Hedef: Uzaydaki Yetkinliği Artırmak

6. Hedef: Astronomik Gözlemler ve Uzay Nesnelerinin Yerden Takibi Konusunda İleri Bir Seviyeye Ulaşmak.

Bu hedef için gerekli altyapının mevcut olduğunu vurguladı. 

7. Hedef: Türkiye’de Uzay Sanayi Ekosistemini Geliştirmek

Uzay alanında sanayi kümelenmesi ile birleştirilecek çalışmalar yürütülecek.

8.Hedef: Uzay Teknolojileri Geliştirme Bölgesi Kurmak

ODTÜ ile birlikte yerli ve yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapacak bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurulması da hedefler arasında. 

9.Hedef: Uzay Farkındalığı Yaratmak

Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağını geliştirmek amacıyla uzay farkındalığı oluşturulmaya çalışılacak. Net olarak tanımlanmış alanlarda yüksek lisans ve doktora bursları verilecek. Bu kapsamda ulusal ve  uluslararası yaz okulları, kurslar ve çalıştaylar organize edilecek.

Son Hedef: Uzaya Bir Türk Göndermek 

Hedef belli olsa da henüz bir tarih verilmedi. Uzaya gönderilecek kişinin bir bayan da olabileceğini söyleyen Erdoğan, herkesin bu hayali kurarak büyüdüğünü söylediği konuşmasına şöyle devam etti: “Gerekli niteliklere sahip gönüllüler arasından seçerek gerekli eğitimleri almasını sağlayacak ve uzaya göndereceğiz. Artık astronot ya da kozmonot kelimelerine bir Türkçe karşılık bulmamız gerekiyor.”

Türkiye Uzay Ajansı’nın Yeni Logosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın on yıllık uzay projesini anlattığı gün somut bir yenilik daha gerçekleştirildi. Türkie Uzay Ajansı’nın logosu ilk kez sunuldu. TUA’nın logonun hikayesine dair sosyal medya paylaşımı aşağıdaki gibidir:

“”TUA logosu, bilinmeze, evrenin derinliklerine uzanan kesintisiz, kararlı bir hareketi simgeler. Bu hareketin karakteri Batı tipografisinin fonksiyonel okunaklılığından, Doğu’nun kadim kültürünün tek nefeste okunan kaligrafisine uzanır. Dev bir roketin gövdesinden küçük bir yaka rozetine kadar farklı ölçek ve uygulamalarda okunaklılığını, işaret özelliğini kaybetmemesi için tasarlanan harfler birbirine eklemlenirken ortaya çıkan resmin içindeki ‘yıldız’ imgesi gökyüzündeki al bayrağımızı temsil ediyor. İşte bu güzel logo Türkiye’nin uzaydaki yeni başarılarının imzası olacak.”

Ekonomik bir krizin ortasında büyük paraların harcanmasını eleştirenlerle birlikte bu gelişmenin beyin göçünün önüne geçeceğini ve ülkedeki araştırmacıların elde tutulmasının önleneceğini düşünen destekçiler de var.

Hatırlanacağı üzere Erdoğan 2021 Ocak’ında da SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile uzay teknolojileri işbirliği üzerine konuşmak için bir araya gelmişti. Yine aynı ay, Türksat 5A uydusu, SpaceX ile birlikte ABD’den yörüngeye fırlatılmıştı.

Saydığı hedeflerin zorlayıcı olduğunu belirtirken hepsinin ayaklarının yere bastığının altını çizdi. Sözlerini şu sözlerlerle konuşmasını sonlandırdı: “Ayağımız dünyada, gözümüz uzayda olacak. Kökümüz dünyada, dallarımız göklerde olacak.”

YORUMLAR