Twitch Türkiye, Abonelik Ücretini Düşürdü

Twitch, nerede yaşandığına bakılmaksızın standart olarak sunduğu aylık 5 ABD doları olan abonelik ücretini çoğu ülkede düşürme kararı aldı. Uygulamaya Türkiye ve Meksika ile başlıyorlar.

twitch yeni abonelik ücreti
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler canlı yayın platformu Twitch, abonelik ücretini ülkelerin gelir durumuna göre belirleme kararı aldı. Böylece, beğendiği yayıncıya destek olmak isteyen Twitch kullanıcıları daha makul bir ücretle abone olabilecekler. Türkiye için belirlenen abonelik ücreti, 9.90 TL oldu. 20 Mayıs’ta Meksika ve Türkiye’de başlayacak olan yeni uygulama Afrika, Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu’daki birçok ülke ile devam edecek. 

Saydığımız bölgelerdeki abonelik oranının Amerika’ya oranla çok düşük kalması Twitch’i bu yeni tutuma iten güç oldu. Teoride, abonelik ücretinin düşürülmesi çoğu bölgedeki yayıncının genel abonelik oranını artırmaya yardımcı olacak. 

Yeni kararın test aşamasını Brezilya üzerinde gerçekleştiren Amazon şirketi, abonelik fiyatları düşük tutulduğunda yayıncıların aylık aboneliklerinin ve gelirlerinin artırdığını tespit etti. Öyle ki kendi açıklamalarına göre abonelik sayısı ve gelir iki kattan fazla artmış.

Twitch Yayıncıları Nasıl Etkilenecek?

Twitch, yayıncılarına fiyat değişikliğinin başladığı tarih itibariyle 1 yıl boyunca gelir ayarlama teşviki  yapılacak. Yani, bir ay içindeki canlı yayın saatinin en az %85’i oranında canlı yayın yapıyorsa ve diğer uygunluk kriterlerini karşılıyorsa belirtilen süre boyunca abonelik gelirindeki olası düşüşü telafi etmek için gelir ayarlama teşviki verilecek. Bu süreç de şöyle işleyecek: İlk 9 ay, kanal ve Prime abonelik gelirlerinin tamamı Twitch tarafından karşılanacak. Son 3 ay ise teşvik ödemeleri %25 oranında azaltılacak. İlgili dönem boyunca ortalamalarından daha iyi performans gösteren yayıncılar daha yüksek değeri elde edecekler, ancak sayılar daha sonra düşerse Twitch’ten destek almaya yine de hak kazanacaklar.

Bu, varlıklı bir ülkede yaşayan ancak başka yerlerden çok sayıda aboneliği olan ev sahiplerini heyecanlandırmayabilir. Bununla birlikte, Twitch, yeni abonelerin hacminin kişi başına düşen geliri telafi edeceğini açıkça iddia ediyor. 

Abone ücretlerinin düşürülmesi Twitch için de ideal bir durum değil. Çünkü normalde abonelik ücretinin %50’sini alıyordu. Bu nedenle bazı ülkelerde geçiş bitene kadar büyük olasılıkla para kaybedecekler.

YORUMLAR