Twitter’a da Alışveriş Özelliği Getirilecek

Twitter, yeni e-ticaret özellikleri üzerine çalışıyor. “Mağaza” düğmesini, test etmeye başladılar.

twitter mağaza düğmesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Twitter, gelecek planlarını en hızlı şekilde tanıtmaya devam ediyor. Bu kez de Facebook ve Instagram’da olduğu gibi bir “mağaza” sekmesi üzerine çalışıyorlar. Daha önce de içerik üreticilerinin para kazanması için hazırladığı  projelerini art arda sunmuştu. Yeni çalışmalarının hedefinde e-ticarete dahil olmak var. Özellikle pandemi döneminde en parlak çağını yaşayan e-ticaret ve dijital pazarlama girişimciler kadar sosyal medya platformlarını da ilgilendiriyor. Üreticilerin ve doğal olarak müşterilerinin bakıp zaman geçirecekleri ilk adres olmak öncelikli hedefleri olma yolunda ilerliyor. Böylece kullanıcı havuzunu  da genişletmeyi arzu ediyorlar.

Instagram ve Facebook, çevrim içi ticarete ve küçük işletmelere ev sahipliği yaparak platformlarında geçirilen zamanı artırmaya devam ediyor. Twitter da aynı yolu izleyip işletmeler için alternatif bir merkez olmak istiyor. Bu haberin gündem olmasını ise sosyal medya danışmanı Matt Navarra’nın paylaştığı bir tweet sağladı. Sızdırılan görsellere göre Twitter, sade bir alışveriş kartı hazırlıyor. Kartta, ürünün fotoğrafı, adı, satış adresi, fiyatı ve elbette alışveriş tuşu yer alıyor. Satıcıların ürün bilgisi girmesi içinse 280 karakterlik bir durum mesajı alanı bırakılıyor.

Geçtiğimiz haftaki yatırım gününde konuşan Twitter Gelir Lideri Bruce Falck, ticareti daha iyi desteklemenin yollarını keşfetmeye başladıklarını söyledi. Kimi işletmelerin halihazırda Twitter üzerinden satış sağlamak için yaratıcı yollar geliştirdiğinin de altını çizdi. Twitter, yine geç kaldığı bir alanda adım atıyor gibi görünüyor. Müşterilerin e-ticaret platformlarında ne kadar zaman geçirdiği düşünüldüğünde zararlı geç de olsa kârlı bir adım olduğu söyleniyor.

Bu yeniliğin yanında bir de “geri alma” düğmesi üzerine çalışılıyor. Bu özellik, geçen yıl düzenlenen kullanıcı anketinin en üstünde yer almıştı. Reuters, Twitter’ın bu konu üzerine çalıştığını doğruladı. Özelliğin tüm kullanıcılara değil yalnızca “premium” ödeme yapan hesaplara sunulacağı konuşuluyor.

YORUMLAR