Twitter, Clubhouse’u Satın Almak İstiyor

Yakın zamanda Clubhouse benzeri bir özellik olarak yarattığı Spaces’i piyasaya süren Twitter, bu kez daha büyük oynayıp doğrudan orijinal uygulamayı satın almak istiyor.

değeri 4 milyar dolar
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bloomberg’in haberine göre Twitter, Clubhouse’u yaklaşık 4 milyar dolara satın almak için şirketle görüşmeler düzenlemiş. Görüşmelerin açıklanmayan bir sebeple durdurulduğu söylendi. Ayrıca tarafların hangisinin ilk adımı attığı da tam olarak bilinmiyor. İki taraftan haberlerle alakalı bir açıklama gelmedi. 

Twitter, aslında ses temelli sosyal ağ Clubhouse ile rekabet edebilmek için benzeri diğer uygulamalar gibi kendi özelliğini geliştirdi. Spaces denilen özellik, yakınn zamanda beta versiyonuyla hizmete sunuldu. Hatta masaüstünde kullanımı dahi açılmak üzere. Twitter’ın bu durumda Clubhouse’u satın alması ne kadar mantıklı olur bilinmez. Twitter’dan Bruce Falck, şirketin Spaces’ten para kazanmanın yollarını düşündüğünü ancak bu tartışmaların henüz başlangıç aşamasında olduklarını söylemişti.

Clubhouse, 2020 yılında kurulmuş olmasına rağmen en büyük çıkışını bu yılın başında yaptı. Dünyaca ünlü girişimcilerden reklamcılara ve hatta oyunculara kadar herkes bu yeni uygulamayla güne başlayıp geceyi onunla kapatmaya başladı. Sadece iOS cihazlarda hem de davetiyeyle girilebildiği halde 10 milyondan fazla kullanıcısı ile dünyanın her tarafından insanların buluşmasını sağladı. Elbette bu yeni platformun gördüğü ilgi diğerlerini de harekete geçirdi. Instagram, Twitter, Discord, Telegram, Discord ve hatta Slack bile kendi platformlarında düzenlemeler yaptıç Böylece ses temelli uygulamanın benzeri birçok klon elimizin altına serildi. Clubhouse’un öncelikli hedefi içerik oluşturucularına gelir sağlamak ve Android için de hizmet vermeye başlamak.

YORUMLAR