Twitter, DM’ye Canlı Ses Kaydı Özelliği Getiriyor

WhatsApp, Telegram ve Instagram'dan yıllar sonra Twitter da doğrudan mesajlarda ses kaydı özelliğini aktif hale getirmeye hazırlanıyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Twitter, ilk defa 2020 Ağustos’unda test ettiği sesli mesaj özelliğini Japonya, Hindistan ve Brezilya’da belirli kullanıcılara sunmaya başladı. Yeni özellikle birlikte 140 saniyeye kadar ses kaydedilebilecek. Uzun zamandır beklenen bu güncelleme eğer test aşamasında bir sorun ile karşılaşmazsa kısa süre içinde tüm dünyada aktif hale gelecek.

Sadece ses üzerine kurulmuş sosyal medya platformu Clubhouse’un gördüğü ilgi de bu güncelleme için ne kadar geç kaldıklarını gösterir nitelikte. Aslında Twitter, geçtiğimiz Haziran ayında alternatif bir tweet biçimi olarak ses kliplerinin gönderilmesine imkan tanımıştı. Yalnızca ünlülerin ve yüksek profilli kullanıcıların Apple telefonlarıyla kullandığı bu tarz tweetler gittikçe azalarak düşüşe geçti. Bunda profil hacminin 140 saniyeden daha da kısıtlayıcı olması önemli bir etkendi. DM kanalına eklenen özellikse tweet formundan çok daha işler olacaktır. Kimi durumlarda konuşmak yazmaktan çok daha kolay gelir. Özellikle ikinci bir dille iletişim kuruluyorsa konuşmak genelde daha çok tercih edilir.


Twitter’ın Hindistan Genel Müdürü Manish Maheshwari, konuyla ilgili; “Hindistan, Twitter için öncelikli bir pazar bölgesi ve bu nedenle birçok yeni özellik ilk önce ülkemizde test ediliyor. Direkt sesli mesaj özelliği sayesinde kullanıcıların duygularını daha gerçekçi bir şekilde aktarmasına olanak sağlayacağımız için çok heyecanlıyız.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR