Twitter, “Emoji ile Tepki Verme” Özelliğini Dünyada İlk Kez Türkiye’de Test Etmeye Başladı

Twitter, 'Beğen' ile birlikte dört yeni emoji Tweet tepkisini test ediyor. Türkiye'ye açılan testin ardından diğer bölgelere de genişletilebilecek.

twitter Türkiye testi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sosyal medya devi Twitter, “Emoji ile tepki verme” özelliğini Türkiye’de teste açtı. Sınırlı bir süre için geçerli olacak bu test süresince 😂🤔👏 ve  kullanarak tepki verebilirsiniz. Şimdilik kısıtlı bir kitleye açılan özelliği kullanıp kullanamadığınızı öğrenmek için uygulamaya iOS, Android veya web sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. 

Twitter; geçtiğimiz yıl, DM’lere emoji tepkileri eklemişti. Son duyuru tweet’lerle etkileşim kurmak için Facebook benzeri bir yol benimsemesi durumunda nasıl tepki verecekleri ve hangi emojilerle iletişim kurmak istedikleri konusunda Mart ayında yaptığı ankete dayanıyor. Ankette, önerilen emoji setlerinden bazıları “katılıyorum” veya “katılmıyorum” düğmeleri, beğenmeme düğmesi veya Reddit benzeri olumlu ve olumsuz oylar içeriyordu. Ne var ki anketin sonucu pek de beklenildiği gibi çıkmadı. Twitter kullanıcısının beklentisi, platformun Facebook’a benzemesinden hayli uzak görünüyor. 

Twitter, daha spesifik olarak insanların hangi tepkileri vermek istediğini uygulamaya yansıtmak istedi. Türkiye’deki testin ardından ve bu teste dayanarak Reactions deneyinin kullanılabilirliğini diğer bölgelere genişletebileceklerini söyledi.

YORUMLAR