Twitter, Emoji Tepkilerini Test Ediyor

Twitter, kullanıcıların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak için Facebook tarzı emojiler ekleyebilir.

beğeni yerine katılma emojisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sosyal medya uygulamalarında emoji ile iletişim kurmaya çok alıştık. Durum öyle bir hal aldı ki bu küçük tepki görsellerinin kullanılmadığı sohbetlerde gergin bir hava olduğunu düşünenler dahi var. Çevrim içi mesajlaşma uygulamalarının dışında Instagram ve Facebook’un emoji paketleri açısından ne kadar zengin olduğunu biliyoruz. Twitter da şimdi birçok güncelleme hamlesinin ardından emoji etkileşimini güçlendirmek için bu paket testini devreye soktu. 

Yayınlanan ekran görüntülerine bakılacak olursa kısıtlı bir kitleye üç yeni emoji paketi ile ilgili uygulama içi bir anket yapıldı. Tüm paketler benzer ve alışıldık emojileri içerse de hangilerinin ne anlamda kullanılması gerektiği belirlenmeye çalışıldı. Örneğin “harika” kelimesini ifade etmek için şok olmuş bir yüz veya ateş emojisinden birinin seçilmesi beklendi. “Beğeni” kavramını da site içinde özelleştirmeye çalışan ekip bunu “Katılmak” olarak değiştirdi. Eğer bir tweete katılıyorsanız bunun emoji seçenekleri ise beğenme, yeşil 100 sembolü veya yine yeşil yukarı ok işaretinden biri olarak belirlenmeli. Katılmadığınız paylaşımlar içinse kırmızı aşağı ok simgesi var. Üçüncü pakette bulunan aşağı ve yukarı ok tuşları Reddit’teki etkileşim sembollerini hatırlatıyor. Twitter sözcüsü, TechCrunch’a yaptığı açıklamada platformlarındaki insanların kendilerini ifade etmeleri için ek yollar araştırdıklarını söyledi. 

Henüz test aşamasındaki emoji eklentilerine kimi kullanıcılar son derece olumsuz yaklaşmakta. Sosyal medya uygulamaları halihazırda birbirinin kopyası gibi görünüyor. Anlaşılan Twitter’ın kullanıcı tabanı onun özgün etkileşim modelinde ısrarcı olmasını istiyor.

YORUMLAR