Twitter, Hindistan Hükümetinin Talebi Üzerine Salgınla İlgili Mesajları Sansürlüyor

Twitter, Hindistan Hükümetinin talebi üzerine son zamanlarda Covid-19 vakalarında en üst noktayı gören ülkenin durumu kötü yönettiğine dair tweetleri sildi.

twitter hindistan tweet engel
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Haberi ilk duyuran Hindistan’ın yerel medyalarından MediaNama oldu. Hindistan hükümeti 23 Nisan Cuma günü Twitter’a bir emir göndererek sosyal ağdan yasadışı kabul edilen 52 tweet’i sansürlemesini istedi . Yasadışı kabul edilip sansürlenen mesajlarda Hintli politikacıların görselleri kullanılmıştı. Tweet atanlar arasında normal internet kullanıcılarının yanında iki film yapımcısı ve bir de oyuncu vardı ki kendileri için endişeleniyor olabilirler. Geçtiğimiz hafta sonu 700 binden fazla yeni vaka tespit edilen ülkedeki Covid-19 salgını yönetiminin eleştirilmesi aslında çok doğal bir hak olarak görülmeli.

Twitter Açıklama Yaptı

Twitter sözcüsü, The Verge’e gönderdiği mesajda, son günlerde silinen tweetlerin yerel yasaları ihlal ettiğini söyleyerek keyfi sansürü savundu.  Sosyal ağ ayrıca, sansürün tamamen yasal bir hükümet talebi sonucunda uygulamaya konulduğunu söyledi. Geçerli bir yasal talep aldıklarında kendi mevzuatlarıyla uygunluğunu araştırıp karar verdiklerini açıkladı. Ayrıca sansürlenen tweetlerin sahiplerinin de uyarı amaçlı haberdar edildiğini ekledi. 

Söz konusu içerikler, Hindistan’da sansürlenmiş olmasına rağmen, yurtdışında görünmeye devam ettiği için platformdan tamamen kaybolmadı: “İçerik Twitter kurallarını ihlal ederse, hizmetlerimizden kaldırılır. Ancak belirli bir yargı alanında yasa dışı olduğu tespit edilirse, yalnızca bu yargı alanındaki içeriğe erişimi reddedebiliriz. Her durumda hesap sahibini bilgilendiririz”.

Hindistan ve Twitter’ın ilişkisinde bu gibi örnekler artırılabilir. Örneğin Twitter geçtiğimiz şubat ayında, çiftçilerin yerel makamlara karşı yürüttüğü protestoların ardından yaklaşık 500 hesabı bloke etmişti. Hindistan’da, hükümete karşı iftira niteliğinde olduğu düşünülen içeriğin yayınlanması yasa dışıdır. Twitter da ülkenin taleplerini kendi sahası içinde uygulamaya devam ediyor. 

YORUMLAR