Twitter, Periscope Ve Pinterest’e Reklam Yasağı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'de temsilci bulundurma ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest sosyal ağlarına reklam yasağı uygulanacağını açıkladı.

Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Halk arasında daha çok “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen ve geçtiğimiz Temmuz ayında kabul edilen kanun teklifinin yankıları sürmeye devam ediyor. 5 aşamalı bir sürece sahip olan yasanın ilk üç aşamasını geride bırakmış durumdayız.

İlk aşamada yasal temsilci bildiriminde bulunmayanlara 10’ar milyon TL’lik ceza kesilmişti. İkinci aşamada ise aynı şekilde bildirimde bulunmaya yanaşmayan firmalara 30’ar milyon TL daha ceza kesilmişti. Bu cezanın ardından YouTube, TikTok ve Facebook temsilci şartını kabul etmişlerdi.

19 Ocak tarihi itibariyle hala bu şartı yerine getirmemiş olan Twitter, Pinterest ve Periscope (Twitter’a bağlı) yasanın üçüncü aşamasına geçiş yaptılar. Buna göre üçüncü aşamada firmalara reklam yasağı uygulanmasına karar verilmişti. BTK tarafından yapılan açıklama ile birlikte bu üç platforma reklam verilmesi yasaklandı.

YORUMLAR