Twitter, Yalan Haberle Savaşmak için Reuters ve AP ile İş Birliği Yapıyor

Milyonlarca kullanıcıya hitap eden Twitter, yalan haberler ile mücadele edebilmek için AP ve Reuters ile iş birliği yapacaklarını duyurdu.

twitter, reuters, ap
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mikroblogging sitesi olan popüler Twitter, sosyal paylaşım sitelerinin son yıllarda yaşadığı en büyük problemleri ile sık sık karşılaşıyor. Yalan haberlerden dolayı büyük problemler ortaya çıkan Twitter platformunda ise bu tür durumlar için yeni adımlar atıldı.

Twitter iki büyük haber ajansı Reuters ve Associated Press ile iş birliğine gittiğini açıkladı. Silikon Vadisi merkezli olan Twitter platformunun amacı Reuters ve AP’den elde edilen veriler ile platformda yer alan yanlış verileri ve haberleri kaldırmak oluyor.

twitter

Diğer Platformlara Öncü Olabilir

Twitter bu hamlesiyle birlikte ilk defa haber platformları ile doğrudan iş birliği yapmış oldu. Twitter hem AP hem Reuters ile ayrı olarak çalışacağını da duyurdu. Başta Facebook platformu olmak üzere sosyal paylaşım siteleri platformlarını yanlış bilgilerden temizlemek için uğraşıyordu.

Yanlış bilgilere karşı güçlü bir adım atan Twitter’ın rakip sosyal medya platformlarına da örnek olabileceğine kesin gözü ile bakılıyor. Özellikle Facebook ve Instagram gibi platformlarda oldukça büyük bir problem haline gelen bu durumun haber ajansları ile birlikte ortak hareket edilerek çözülebileceği düşünülüyor.

Kullanıcılar ise haberlerin teyit edilme aşamasında ne gibi aşamalardan geçeceğini merak ediyorlar. Bu durum ile alakalı olarak ise Twitter cephesinden herhangi bir resmi açıklama gelmiş durumda değil.

YORUMLAR