Twitter Spaces, Şimdi 600’den Fazla Takipçisi Olan Herkese Açık

600 ve üzeri takipçili Twitter kullanıcıları Spaces’ta sohbet odalarını istedikleri şekilde oluşturabilecekler. Yeni özellikler de kullanıcılara sunulacak.

twitter spaces, twitter, spaces
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Sesli sohbet uygulaması olan Clubhouse, hızlı bir şekilde dünyada popüler hale gelince diğer sosyal ağ platformlarının gözü de bu uygulamaya çevrildi. Başta Facebook ve Twitter olmak üzere birçok farklı şirket Clubhouse benzeri özellikleri kendi uygulamalarına getirmenin yollarını arıyordu.

Twitter ise Clubhouse benzeri özelliğine ‘’Spaces’’ adını vereceğini açıklamıştı. Bunun ayrı bir uygulama olmayacağını ve Twitter mobil uygulamasından erişilebilecek bir özellik olacağını söylemişti. Resmi blog sayfası üzerinden açıklamalar yapan Twitter, sınırlı sayıda kullanıcıyla test edilen Spaces özelliğini kimler tarafından kullanılabileceğini belirtti.

Biletli Yayın Özelliği Gelecek

Spaces, hala geliştirilmekte olan bir özellik. Bu sebeple, herkes için erişime açılmadan önce daha fazla geri bildirime ihtiyaç duyuluyor. Twitter tarafından yapılan açıklamalara göre Twitter’da 600 ve üzeri takipçiye sahip olan bütün kullanıcılar özel sohbet odası açabilecekler.

Spaces’ın sosyal ağın ötesine geçmesi ve bir etkinlik alanı olmasını siteyen Twitter, yakın bir zaman içerisinde biletli etkinlik özelliğini getireceklerini de söyledi. Twitter kullanıcıları oluşturacakları özel Spaces yayınları için bilet satışı yapabilecekler.

Twitter, bilet fiyatından kestiği komisyon ile kendisine yeni bir gelir kapısı oluştururken aynı zamanda yayıncıların da etkinliklerden para kazanabilmelerini sağlayacak.

Twitter, Spaces, için hatırlatıcı yayınlamayı da planlıyor. Böylelikle kullanıcılar doğrudan Spaces yayını başlatmak yerine gelecek tarihte başlatacakları Spaces yayınlarını planlayabilecek.

Test edilen bir başka özellik ise yetki devri olarak öne çıkıyor. Sohbet odasını oluşturan kişiler herhangi bir sebepten dolayı yayını terk ederlerse, yetki verilen kişi odayı yönetmeye devam edebilecek. Spaces özelliğine daha pratik bir erişim için ana sayfada yer alan tweetlerin olduğu bölgedeki profil fotoğrafına bir mor halka ekleniyor. Mor halka, kişinin o an Spaces yayınında olduğunu belirtiyor.

YORUMLAR