Twitter Spaces’e Masaüstünden de Erişilebilecek

Twitter Spaces, Clubhouse klonundan daha fazlasını olduğunu göstermek istiyor.

spaces arka planda çalışmak
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ocak 2021’de yıldızı parlayan yeni sosyal medya platformu Clubhouse, kısa sürede diğer uygulamaları da etkisi altına almıştı. Instagram ve Twitter başta olmak üzere kullanıcı tabanını bu yeni ağa kaptırmak istemeyen birçok platform kendi içinde benzerî güncellemeler yaptı. Twitter, adımını biraz daha büyük atıp Spaces adını verdiği bir sürüm yarattı. Nisan başında hizmete sunulması beklenen bu yeni sürüme masaüstü bilgisayarlardan da ulaşılabileceği bilgisi geldi. Yazılım mühendisi Noah Jorgensen, Twitter hesabından şu anda üzerinde çalıştığı projenin ekran görüntülerini paylaşarak kullanıcı haberdar etti

Jorgensen’in paylaştığı görüntülere bakılırsa bir sohbet odasına katılmak istediğinizde küçük bir pencere açılacak. Burada odada/Spaces’te bulunan kişilerin listesini ve “katıl” yazan mor renkli bir düğmeyi görebileceksiniz. Spaces penceresi, tıpkı DM sistemi gibi açılıp kapatılabilecek. Ayrıca, bir Spaces’e girdiğinizde site içinde dolaşmaya devam edebileceksiniz. Yani, tweet atmak veya etkileşim için hesabınızda gezinmek istediğinizde arka planda yine odada kalmaya devam ediyorsunuz. Ta ki siz ayrılmayı tercih edene dek. 

Spaces’in masaüstünde kullanılabilir olması daha kaliteli içeriklerin üretilmesine imkan verecektir. İçerik üreticilerinin çoğunun ekipmanı masaüstüne uyumlu olduğu için çok avantajlı bir durum. Clubhouse tarafında ise Android versiyonunun erkene çekilmesi konuşuluyor. Yine de herhangi bir masaüstü sürümü şimdilik söz konusu değil. Bu da Twitter’ın akıllı oynadığını gösteriyor.

YORUMLAR