Twitter, TikTok’a Rakip Olmak için Hindistan Merkezli ShareChat’i Satın Almak İstiyor

Twitter, 2019’da finansal turuna liderlik ettiği ShareChat’i satın almak istiyor. Böylece TikTok’a rakip olmanın yanı sıra Hindistan’daki kullanıcı sayısını da artırmayı planlıyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Twitter’ın güncel haberleri birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olsa da Hindistan nüfusu üzerinde istediği etkiyi yakalayamayan şirketin yeni bir planı var. Bugüne kadar Hindistan’da 75 milyon kullanıcıya erişmişti. Hindistan, şu anda dünyanın en büyük ikinci İnternet pazarı olduğu için sosyal medya platformları orada aktif olmaya çalışıyorlar. Kimi güncellemeler de ilk önce burada teste açılıyor. TechCrunch’ın iddiasına göre Twitter, Hint sosyal medya şirketi ShareChat’i ve onun kısa video platformu Moj’u satın almak istiyor.

ShareChat, yaklaşık 160 milyon kullanıcıya sahip. TikTok benzeri Moj ise yaklaşık 80 milyon aktif kullanıcın kullandığı bir sosyal platform. Dolayısıyla Twitter, planladığı satın almayı gerçekleştirirse Hindistan’daki kullanıcı hacmi de hızla genişleyecektir. Şirketin bir diğer amacı ise Moj’u TikTok’un alternatiflerinden biri haline getirmek ki bu uygulamanın Hindistan’da yükselmesi de aslında TikTok’un yasaklanmasının ardından gelişen bir durumdu. 

Twitter’ın ShareChat’e 1.1 milyar dolarlık satın alma teklifinde bulunup 900 milyon dolarlık ek yatırım garantisi verdiği söyleniyor. TechCrunch, müzakerelerin en yüksek seviyeye çıktığını söylerken henüz herhangi bir anlaşmaya varılmadığının da altını çiziyor. İki şirketten de konuyla alakalı bir açıklama gelmedi.

Satın alma işleminin kesintiye uğraması ve taraflar arası anlaşmazlık sebebiyle ShareChat’in gelecek finansman turu için yeni yatırımcılarla görüştüğü aktarıldı. Bu turda Google’ın dikkat çekeceği tahmin ediliyor.

YORUMLAR