Twitter, Tip Jar Özelliği ile Bahşiş Dönemini Başlattı

Tip Jar adı verilen yeni özellik sayesinde kullanıcılara para gönderebilmek son derece pratik bir şekilde mümkün hale geliyor.

twitter, tip jar, twitter ödeme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

iOS ve Android kullanıcıları Twitter kullanırken yeni bir özellikten daha yararlanabilecekler. Kullanıcıların doğrudan favori hesap sahiplerine para gönderebilmelerini sağlayabilen yeni bir özellik kullanıma alındı.

Bahşiş kutusu olarak çevrilen Tip Jar özelliğini kullanabilmek için Twitter’a ait mobil uygulamada kullanıcıların profillerini görüntülerken kullanıcı adının yan kısmındaki banknot simgesine dokunmanız yeterli olacak.

Android kullanıcılarının Spaces gibi alanlarda para gönderebileceği de iddia ediliyor. Bu noktada Clubhouse’un içerik üreten kişilere ödeme yapacağının da altı çizilmesi gerekiyor.

Farklı Platformları Destekleyecek

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Twitter Kıdemli Ürün Yöneticisi Esther Crawford’a göre profil sayfasındaki Takip Et düğmesinin yanında ufak bir Bahşiş Kutusu simgesi gözükecek. Hesabın Bahşiş Kutusu’nun etkin olduğunu buradan rahatlıkla anlayabileceksiniz. Simgeye dokunduğunuz zaman, hesabın etkinleştirdiği ödeme hizmetlerinin ya da platformlarının listesini görebileceksiniz. Böylelikle hangi ödeme hizmetini veya platformunu seçerseniz o platforma yönlendirilmiş olacaksınız.

Tip Jar özelliği farklı ödeme seçeneklerini ve bağlantılarını da destekleyecek. Bu platformlar arasında Venmo, PayPal, Patreon, Cash App ve Bandcamp yer alacak. Türkiye’de şimdilik ne şekilde işleyebileceği ve hangi platformları destekleyeceği tam olarak bilinmiyor.

Twitter’ın konu ile ilişkin çözüme kavuşturması gereken bazı güvenlik problemleri olduğu da söyleniyor. PayPal ile ödeme ypamak isteyenler karşı tarafın adresini görebiliyorlar. Bu durumun ne şekilde çözüleceği şimdilik belirsiz.

YORUMLAR