Twitter, Türkiye’ye Temsilci Atayacak

Türkiye, geçtiğimiz yıl yürürlüğe soktuğu “Sosyal Medya Yasası” uyarınca sosyal ağlara temsilci atama zorunluluğu getirmişti. Şimdi sıra Twitter’da.

Pinterest temsilci atamadı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye, Ekim 2020’de “Sosyal Medya Yasası” nı kabul etmiş ve Resmi Gazete’de yayımlamıştı. Bu düzenlemeye göre ülkede günlük 1 milyondan fazla erişim alan yurt dışı merkezli sosyal ağların Türkiye’de temsilcilik açması gerek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bu atamalar için bir süre belirlemişti. Verilen tarihler arasında atama gerçekleştirmeyen şirketlere 5 aşamalı bir yaptırım uygulanacaktı. Yaptırımlardan biri olan bant kısıtlama cezası uygulamaya alınırken Twitter, Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu. 

Twitter’ın temsilci atayacağını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan şu sözlerle duyurdu: “İnternet trafiği bant genişliğinin daraltılması yaptırımı uygulanmadan, Twitter’ın da 7253 sayılı kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getireceğini açıklaması sevindirici”

Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul eden ilk sosyal medya platformu Rusya merkezli VK olmuştu. Art arda uygulanan para cezalarının ardından sırasıyla YouTube, TikTok, Dailymotion, LinkedIn ve Facebook da temsilci atayacağını açıklamıştı. Geriye kalan Twitter ve  Pinterest arasından ilk açıklama ise Jack Dorsey liderliğindeki Twitter’dan gelmiş oldu.  Pinterest’in temsilci açmaması halinde Türkiye’deki bant genişliği hükümet tarafından daraltılacak. 

YORUMLAR