Twitter, “Unmention” Özelliği ile İstediğiniz Mention’lardan Çıkmanıza İzin Verecek

Twitter, küresel linç kültürüne karşı hafifletici önlemlerinden sonuncusunu duyurdu. Adınızı mention’dan çıkarabileceksiniz.

siber zorbalık karşıtı özellik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Twitter, siber zorbalıkla mücadele için yeni bir aracı resmileştiriyor. Diğer birçok sosyal ağda olduğu gibi Twitter’da da adınız herhangi bir gönderi içinde alıntılanabilir (@mention) veya siz başkalarını gönderilerinizde aynı şekilde etiketleyebilirsiniz. Çok pratik bir özellik, ancak özellikle siber saldırı söz konusu olduğunda işler tatsızlaşıyor. Şirket, tam da bu tatsız kısımla ilgili yeni bir özellik üzerinde çalışıyor: Unmention.

Ürün tasarımcısı Dominic Camozzi tarafından Twitter’da paylaşılan özellik, karşı tarafı engellemeye gerek kalmadan adınızı etiketlemesini engelliyor. Bunun yanında bir de bildirim yeniliği var. Bu da isminiz çok fazla etiketlenmeye başladığında bildirim almanızı temel alıyor.  

Bu araç olası nefret mesajlarını kısıtlamayacaktır. Ancak, kullanıcıların çok fazla mesajı engellemesini veya denetlemesini engelleyerek kullanıcıları koruyacaktır. Dominic Camozzi’nin paylaşımlarına göre, Twitter tarafından hayal edilen araç, bir kullanıcı aniden çok fazla mesaj almaya başladığında sözleri duraklatmayı önererek yarı otomatik olarak da etkinleştirilebilir. 

YORUMLAR