Twitter’da 3 Aşamalı Bilgi Teyit Dönemi

Twitter, yanıltıcı ve yanlış bilgiler içeren paylaşımların önüne geçebilmek için üç ayrı aşamadan oluşan yeni bir teyit sistemini hayata geçiriyor.

twitter güncelleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Geçtiğimiz yılın mart ayında Twitter, yanıltıcı ve yanlış bilgilerin tespit edilebilmesi ve işaretlenebilmesi için gönderilerin yanındaki uyarı damgalarını kullanıcılar için aktif hale getirmişti.

Yeni çıkan haberlere göre sosyal medyanın ünlü ismi Twitter’ın, bu özelliğini daha detaylı hale getirebilmek için yeni çalışmalarına başlamış durumda olduğu ortaya çıktı.

Sızdırılan bazı bilgilere bakıldığı zaman Twitter platformunun gönderilerdeki bilgilerin doğruluğunu teyit ettiği damgaları üçe ayıracağı görülüyor. Uyarıların isimleri, ‘’daha fazla bilgi al’’, ‘’takipte kal’’ ve ‘’yanıltıcı’’ olarak belirlenmiş durumda.

Jane Manchum Wong’un bir gönderisinde, daha önce paylaştığı tweet’lerin yanına gelen yeni ibareler de yer alıyor. İbareler, paylaşılmış bilgilerin doğruluk seviyelerini belirtebilecek cinsten oluyor. Wong, fotoğrafta yer alan ‘’daha fazla bilgi al’’ işaretinin doğru bilgiyi desteklemek için olduğunu söyledi. ‘’Takipte kal’’ işaretinin ise doğruluğu henüz kesinleşmemiş bilgiler için ortaya çıktığını belirtti. ‘’Yanıltıcı’’ ise kesinlikle yanlış olan bilgileri belirtebilmek için kullanılacak.

YORUMLAR