Twitter’da Ücretli Abonelik Dönemi: Süper Takip

Twitter, Süper Takip özelliğini duyurdu. İçerik oluşturucuları artık doğrudan site üzerinden para kazanabilecek.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Twitter, içerik üreticileri için iyileştirmeler yapmaya devam ediyor. En son Revue’nün testlerine başlayıp bültenlerden para kazanma imkanı tanımıştı. Süper Takip sistemi ile kullanıcılar, içeriklerini beğendikleri hesaplara aylık abone olabilecek. Bu üyelik Twitch’teki sisteme benzeyecek gibi görünüyor. Diğer bir benzeri ise YouTube’un “katıl” sistemi.

Twitter kullanıcıları, abone oldukları içerik oluşturucularının abone özel paylaşımlarında da erişebilecek. Şirket, kendisine de reklam dışında bir gelir sağlamış olacak. 2006 yılında kurulan Twitter’ın uzun süre sonra getirdiği bu modeli kullanıcıların ve içerik oluşturucularının ne kadar benimseyeceğini ilerleyen günlerde birlikte göreceğiz.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, tam da bu uzun süren boşluk üzerine eleştiri aldıklarını kabul ediyor: Üç eleştiri var: Yavaşız, yenilikçi değiliz ve güvenilir değiliz.

Twitter üzerinden para kazanmak isteyen çok takipçili hesaplar genellikle Patreon, OnlyFans ve Substack’a yöneliyordu. Süper Takip güncellemesi ile birlikte kullanıcıların üçüncü bir programa ihtiyacı kalmayacak. İdealde hem Twitter hem de içerik oluşturucuları kazanmış olacak. İdealde diyoruz, çünkü Twitter’ın abonelik ücretlerini içerik oluşturucularıyla nasıl bir yüzdeyle paylaşacağı açıklanmadı. 

Şirket, bir diğer yenilik olarak Clubhouse’a ve Facebook’a benzer şekilde ilgi alanlarına özgü grupların oluşturulacağı Communities özelliğinden bahsetti. İki platformun da gördüğü ilgi herkesçe biliniyor. Twitter’ın art arda yenilik yapıp farklı yönleriyle öne çıkmasının karşılık alıp alamayacağı merak konusu. Bahsettiğimiz iki yeni özellik için henüz işaret edilen bir tarih yok.

YORUMLAR