Uber’in Finansman Ortağı Moove, 23 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Uber’in Nijeryalı ortağı Moove, 23 milyon dolarlık fon topladı.

mobilite fintech yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bir araştırma firması olan Mordor Intelligence’a göre Afrika , dünyadaki yeni otomobil satışlarının sadece % 1’ini oluşturuyor. Mobilite fintech girişimi Moove, bu sorunun bir kısmını çözmek için 2020’de Nijerya Lagos’ta pilot uygulama başlattı. Gana ve Güney Afrika’daki dört şehirde lansmanını yaptıktan sonra bu ve diğer hizmetleri kıtanın geri kalanına yaymak için A Serisi turda 23 milyon dolar sağladı. Yatırım turu, Avrupa risk sermayesi fonu olan Speedinvest ve bir New York firması olan Left Lane Capital tarafından yönetildi. 

Moove, geçen yıl 10 milyon dolar toplayan Güney Afrika merkezli Planet24’ün de dahil olduğu, Afrika’da gelişmekte olan bir araba finansmanı endüstrisinde faaliyet gösteriyor. Ladi Delano ve Jide Odunsi tarafından 2019 kurulduktan sonra Temmuz 2020’de araç finansmanı ve tedariki için Uber’in Afrika’daki özel ortağı oldu. 

Şirket, Moove aracılığıyla finanse edilen otomobillerin Afrika’da 13 milyon kilometreyi aşan 850.000 Uber seyahatini tamamladığını söyledi. Uzun vadeli hedefleri, müşterilerinin %50’sinin kadın olmasını ve finanse ettiği araçların %60’ının elektrikli veya hibrit olmasını sağlamaktır. Ladi Delano, “Nijerya, Gana ve Güney Afrika’da ilk elektrikli araç filomuzu bu yıl içerisinde piyasaya süreceğiz”diyerek ikinci hedefin bu yılı kapsadığını belirtti. 

YORUMLAR