Ukrayna Bitcoin’i Yasallaştırdı

Ukrayna, kripto paraları yasal hale getiren son ülke oldu. Bu şekilde Doğu Avrupa ülkesinde mağaza kurmak için yabancı kripto borsalarını çekeceğini umuyor.

bitcoin yasası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ukrayna Parlamentosu, ülke içinden faaliyet gösteren yabancı ve yerli kripto para borsalarını düzenleyen yasayı kabul etti. “Sanal Varlıklar Üzerine” yasa tasarısı, hükümetler arası politika oluşturma kuruluşu olan Kara Para Aklama ile ilgili Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından geliştirilen mevcut standartlara dayanmakta.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, yeni dijital varlık düzenlemesinin uygulanmasını denetlemek ve endüstrinin uluslararası standartlara uygun olarak büyümesine rehberlik etmekle görevlendirilecek. Bakanlıktan  Anastasia Bratko, yasanın şirketlerin Ukrayna’da dijital varlık piyasaları başlatmasına izin verdiğini ve bankaların “kripto şirketleri için hesap açmasına” olanak tanıdığını söyledi. Bratko ayrıca “Ukraynalılar ayrıca gelirlerini sanal varlıklarda beyan edebilecekler” diyerek, yasanın “sanal varlık sahiplerinin haklarının yargısal olarak korunmasını garanti ettiğini” de sözlerine ekledi. 

Bu yasa tasarısı kabul edildiğine göre, vergi netliği sağladığı ve bitcoin işletmelerinin ülke içinde faaliyet göstermesine resmi olarak izin verdiği için mahkemeler artık bireyleri ve işletmeleri düzgün bir şekilde koruyabilir. Ayrıca, Ukrayna’nın gelecekte bitcoin’i nasıl daha fazla deneyebileceği ve düzenleyebileceği konusunda bazı yönergeler belirler.

Bu yasa, vatandaşlara borsalarda bitcoin ve diğer kripto para birimlerine sahip olma ve ticaret yapma “izni” veriyor. 

YORUMLAR