Unacademy, 440 Milyon Dolarlık Yatırımla 3.44 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Hindistan’ın en ünlü çevrimiçi öğrenme platformları arasında yer alan Unacademy, Temasek önderliğinde 440 milyon dolarlık yatırım aldı.

unacademy
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hindistan çıkışlı edtech platformu Unacademy Group 440 milyon dolarlık yatırım turunu kapattı ve 3.44 milyar dolar değerlemeye eriştiğini açıkladı.

Temasek liderliğinde yapılan finansman turuna General Atlantic, SoftBank Vision Fund ve Tiger Global Management gibi isimler katılım sağladı. Zomato ekibinden Deepinder Goyal ve Oyo’dan Ritesh Agarwal gibi yatırımcılar da tura dahil oldu.

Çevrimiçi öğrenme platformu Unacademy, geçen yılın aralık ayındaki 2 milyar dolarlık değerlemesinin ardından %70 oranında büyüyerek yeni finansman ile 3.44 milyar dolarlık değerlemeyi elde etmiş oldu.

Popüler ve Uzman Eğitimciler

Unacademy kurucusu ve CEO’su Gaurav Munjal, 2010 yılında YouTube kanalı olarak hayatına başlamış, yeterli oranda büyüme elde ettikten sonra 2015 yılında girişimini resmi hale getirmişti. Çevrimiçi öğrenme platformu, rekabetçi üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan ve lisansüstü düzeyde derslerine devam eden öğrencilere destek veriyor.

Uygulamadaki öğrenciler, uzman eğitimcilerden canlı dersler izleyebiliyorsunuz. Konuları ayrıntılı şekilde inceleyebilmek için oturumlara da katılabilme imkanınız bulunuyor. Platform içerisinde birçoğu YouTube kanalında popüler olan 50.000’den fazla eğitimci bulunuyor.

Unacademy, Hindistan’da 10.000’i aşkın şehirde 6 milyonu aşkın aktif kullanıcıyı bir araya getiriyor. Çevrimiçi öğrenme platformu 600.000’den fazla ücretli aboneye sahip.

2020 yılında edtech platformları, pandemiden dolayı öğrencilerin evlerde kalması sebebiyle büyük bir büyüme elde etmişti. Unacademy, devlet sınavlarına hazırlık girişimi olan WiFiStudy ile çocukların iletişim becerilerini geliştiren Mastree’i de bünyesine eklemişti.

Munjal, 440 milyon dolarlık yeni finansman sayesinde sorumluluk aldıklarını belirtti. Kötü satış teknikleri ile ünlü olan bir sektörde yanlış satışlar yapmamak, hissedarlar için değer yaratabilmek ise firmanın aldığı büyük sorumluluklar arasında bulunuyor.

YORUMLAR