Van Gogh Müzesi, Sanatçının Eserlerini Parfüm Koleksiyonuna Dönüştürüyor

Van Gogh Müzesi, Floral Street ile iş birliği yaparak dünyaca ünlü ressamın tablolarından parfüm koleksiyonu üretecek.

van gogh tabloları koku
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hollanda’nın ve dünyanın en ünlü müzesi olan Van Gogh Müzesi, yeni bir girişime adım atıyor. İngiliz parfüm markası Floral Street ile iş birliği yapan müze, projesinde ressamın doğa odaklı çalışmalarını öne çıkaracak. Türünün ilk örneği olan bu iş birliği ile küresel çapta bir hizmet sunulacak ve genç sanatçının usta çalışmalarını simgeleyen kokular ve ev ürünleri satın alınabilecek.

Floral Street’in kurucusu Michelle Feeney, iş birliğinden şöyle söz ediyor: “Floral Street’in Van Gogh Müzesi ile ortak olan ilk koku markası olarak seçilmesinden onur duyuyorum. Vincent van Gogh’un zamansız başyapıtlarından ilham alarak her gün ortak bir doğa sevgisini ve güzelliğini keşfettik. Bu işbirliği sayesinde, sanatın ve kokunun güzelliğinin buluştuğu hikayemizi yeni bir şekilde anlatabiliyoruz”. 

van gogh parfüm

Van Gogh Müzesi genel müdürü Emilie Gordenker ise “Floral Street ve Van Gogh Müzesi, gelecek nesiller için farklı bir izleyici kitlesine ilham verme misyonunu paylaşıyor. İşbirliğimiz, Van Gogh sanatını deneyimlemek için taze ve farklı bir yol sunuyor” şeklinde konuştu.

“Güzel sanatlar güzel kokuyla buluşuyor” şeklinde tanımlanan ortaklık 2021 Ağustos’unda küresel lansman ile duyurulacak. 4 yıllık bir anlaşma olarak başlatılacak iş birliği, sürdürülebilir güzellik ve ikonik sanat eserleriyle dolu ürün yelpazesi sunacak. Floral Street, parfüm lansmanında müzede sergilenecek bir Van Gogh başyapıtının modern bir yorumunu yaratması için henüz ismi açıklanmayan bir dijital sanatçıyı görevlendirdi.

İlk ürün, Van Gogh’un en ünlü sanat eserlerinden birine hayat verecek. Van Gogh Müzesi, 200’den fazla tabloya, 500’e yakın çizime ve 700’den fazla mektuba ev sahipliği yapmaktadır. Bu iş birliği Van Gogh Müzesi’nin “koku” üzerine geliştirdiği ilk proje değil. Müze, 2015 yılında körler için koku alma unsurları içeren interaktif bir sergi olan “Feeling Van Gogh”u düzenlemişti.

YORUMLAR