Vespa’dan Kargo Taşıma Robotu: Gitamini

İkonik Vespa scooter'ın arkasındaki İtalyan şirket, siz işlerinizi yaparken eşyalarınızı taşımanıza yardımcı olmak için tasarlanmış minyatür robotu Gitamini’yi piyasaya sürdü.

vespa kargo robotu gitamini
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Ünlü Vespa scooter’larının üreticisinin yan kuruluşu olan Piaggio Fast Forward, tekerlekli taşıma robotu Gitamini’yi tanıttı. Bu yeni kargo robotu, sırt çantanızın, küçük valizlerinizin yerini almaya  talip. 9 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen teknoloji ürününün menzili yaklaşık 33.8 kilometre. 

Daha büyük hacme sahip bir önceki modeli Gita, şarj miktarını iki katına çıkartsa da 19 kilometre sonra tükeniyor. Gitamini’nin güvenlik önlemlerinin başında, sahip olduğu kameralar ile sizi tanıması geliyor. Böylece GPS, Bluetooth veya internet bağlantısı olmadan çalışıyor. Robotun bagaj bölmesi kilitlenebilir, takip modu devre dışı bırakılabilir, ancak burada özel hırsızlık önleme işlevleri yok.  Piaggio Fast Forward’ın başkanı Greg Lynn, bu tür önlemler olmadan bile, birinin fark edilmeden hırsızlık yapmasının mümkün olmayacağını söylüyor. Çünkü robot, telefonunuzla güvenli bir bağlantı kuruyor ve ancak bu şekilde kilidi açılıyor. Etkinleştirildiğinde, Gitamini görünüşünüzü hatırlar ve sizi takip eder – en azından saatte 9,6 kilometreden hızlı seyahat etmiyorsanız.

Cihaz, bir yapay zeka yardımıyla diğer insanların hareketlerini de takip edebilir. Bu şekilde, çevredeki insanların bacaklarına da çarpmaz.  Ancak, adımlar robot için hala bir sorun olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, robot boştayken 12,5 kilogramdan daha ağır. Maksimum yük ile 21 kilogramdan fazla olacaktır.  Ayrıca merdivenleri de kullanamaz, yalnızca düz yolda hareket edebiliyor. Yeni Gitamini’nin teselli kısmı ise daha ağır olan öncekine kıyasla kaldırmak için bir tutamağa sahip olması.

Gitamini, ABD’de Ekim 2021’in ortasından itibaren parlak sarı veya bej renkleriyle sunulacak. Fiyatı 1.850 dolar. Önceki model, iki yıl önce 3.250 dolardan piyasaya sürüldüğünde çok daha pahalıydı. 

YORUMLAR