Vietnam, Kripto Para Biriminin Benimsenmesinde Küresel Olarak Lider

Blockchain verileri sunan Chainanalysis raporlarında Vietnam’ın dünya genelindeki kripto varlık benimsemesine öncülük ettiği görülüyor.

vietnam, kripto para, kripto
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Blockchain verileri sunan Chainalysis yeni raporunda, Vietnam’ın dünya çapındaki kripto para varlığı benimsemesine öncülük ettiği görüldü. Vietnam, toplam kripto varlık etkinliğinde aktarılmış özel zincir içi perakende değerlerinde ve P2P döviz ticaret hacminde güçlü rakamlar ortaya çıkardı.

kripto para, kripto

Chainalysis 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi içerisinde de Vietnam üstlerde yer alıyor. Bu ayın başlarında Binance kripto kabulü açısından ilk beş ülke listesinde beşinci sırada yer alan Vietnam, giderek yükseliyor.

Değerler Giderek Yükseliyor

Chainalysis listesinde Vietnam’ın hemen ardından Pakistan, Ukrayna, Kenya ve Hindistan da geliyor. Blockchain platformu, ortalama bir kişinin zenginliğine ve ülkelerdeki paraların değerine göre kripto faaliyetlerine bakarak özel bir sıralama ortaya çıkardı.

Kenya, Vietnam, Venezuela ve Nijerya gibi gelişmekte olan ülkeler, kişi başına satın alma gücü pariteleri ve internet kullanımı için ele alındığında büyük hacimler ortaya çıktı. Bu ülkelerdeki profesyoneller ile yapılan görüşmelerde ise genellikle merkezi borsalara erişimler olmadığından dolayı kripto para birimlerine geçişte birincil rampa olarak P2P kripto para borsalarının kullanıldığı ortaya çıktı.

Ünlü şirket, dünya genelinde kripto varlık benimsemesinin her gün arttığını ve bu değerleri yükselterek yönlendiren faktörlerin bölgelerden bölgelere göre farklılık gösterebileceğini de söyledi.

YORUMLAR