Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, markaların ürünlerini ve/veya hizmetlerini tanıtmak için yaygın şekilde kullanılır.

viral pazarlama stratejisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Son zamanlarda internette hızla yayılan ve bir içeriğe atıfta bulunan “viral” terimini duymuş olmalısınız. Viral videoların şu anda sahip olduğu güç sayesinde dünya çapında milyonlarca insana ulaşmanız muhtemel hale geliyor. Sosyal ağlar ve uygulamalar ile sınırsız içeriğin yakaladığı yayılma hızı dört bir yandaki insanlar tarafından görülmenizi sağlıyor.

Viral pazarlama, temel olarak mesajın kitlelere yayılması ve viral olması sayesinde ürün/hizmet satışını veya bir markanın konumlandırılmasını artırmak için medya tarafından internete kullanılan bir tekniktir.  

Bu yazımızda viral pazarlamanın ne olduğunu açıklayıp avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. 

Viral Pazarlama ve Sosyal Medya

Viral, bir içeriğin  virüs gibi hızlı ve kişiden kişiye yayılmasıdır.  Bu terim genellikle gizli ve internet tabanlı pazarlama kampanyalarını tanımlamak için kullanılır, Yani içeriği yayan aslında kullanıcılardır. Bu da bir anlamda en iyi pazarlamanın arkadaş tavsiyesi olduğu görüşünün dijitale yansımış hali olarak yorumlanabilir. hızları ve Paylaşım kolaylığı nedeniyle, sosyal ağlar bu tür bir pazarlama için doğal yaşam alanı anlamına gelir. Son zamanlarda moda olmasının sebebi de insanların bu alanlarda normalden çok daha fazla vakit geçirmesi. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ya da diğer ağların üzerinden paylaşılan videolar, diğer kanallarda da yayınlanmaya başlar ve o artık bir viraldir. 

Viral pazarlama için seçilen  videolar, tamamen çarpıcı ve YouTube’da yayınlanma eğilimindedir. Bu tarz kampanyalarının temel amacı, sıra dışı hikayeler aracılığıyla medyada takipçi kitlesi kazanmak ve reklamverenin reklam bütçesinden çok daha yüksek bir değere sahip olmaktır.

Bir iletişim aracı olarak, viral pazarlama, hedef kitleniz ile ilişki kurmanıza ve onların da kendi aralarında konuşmalarına izin verir.  Ayrıca, bu pazarlama biçimi sayesinde, kullanıcılar markalar hakkındaki görüşlerini paylaşır ve ürünlerle ilgili deneyimleri hakkında yorum yapar. 

Viral pazarlama ile kitlenin tüketim tercihlerini anlayıp sosyal ağlar aracılığıyla yeniliklerin yayılma sürecini hızlandırabilirsiniz.

İlk Viral Pazarlama Kampanyası

Pazarlama dünyasının ilk viral kampanyası veya eylemi Apple’ın. “1984” başlıklı reklam ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Chiat/Day Ajansı tarafından oluşturuldu. Bu kampanya, yayınlandığı dönemde ve sonrasında “tüm zamanların en iyilerinden biri” olarak sıralandı. 

kampanyanın Kişisel Bilgisayar Apple Macintosch’un lansmanı için yapıldığı ve bir reklam olduğu ve 1949 yılında Londra’da yayınlanan ve yazarın totaliter rejimlerin eleştirisini yaptığı bir çalışma olan George Orwell’in bin dokuz yüz seksen dört 1984 romanından esinlendiği bilinmekte. Nitekim 1983 yılında, Apple’ın CEO’su Steve Jobs’un Macintosch’u tanıttığı yıl, duyuruda IBM, bu dönemin bilgi ve iletişiminde (Tıcs) teknolojik gücün totaliterliğini ve baskısını temsil etti. Reklam, eknolojinin kontrolü için yapılan savaşa, birçoğuna karşı birkaç kişinin mücadelesi olarak dayanıyor. 

Viral olan kampanya,  televizyonda sadece iki kez görünerek dünya çağında büyük bir etki yarattı. Takip eden 2 yıl boyunca Apple’ın genel hedefinin sembolü haline geldi ve Advertising Age dergisine göre “1980’in on yılının ilanı”olarak kabul edildi.

Reklamın başarısı, haberlerde göründüğü, internetin gücü sayesinde milyonlarca kez görüntülendiği ve tüm zamanların viral reklamının ilk örneği haline gelmesi yönüyle anlamlıydı. 

Farklı Viral Pazarlama Türleri

Herhangi bir pazarlama türünde olduğu gibi viral pazarlamada da farklı kampanya türleri vardır, bunlar şunlardır:

Pass ıt on: Kullanıcıyı başkalarına iletmeye teşvik eden bir mesajdır.  Tipik olarak, en yaygın biçimlerden biri sayılır. 

Gizli pazarlama: Bir bağlantı koymak veya iletmek için net referanslar olmadan bir etkinlik, bir sayfa veya haberi çekici veya sıradışı olarak sunan viral bir mesaj.

Viral teşvik: Mesajı iletmek veya birinin e-posta adresini vermek için bir ödül sunan bir kampanya türüdür. Tam da bu nedenle olası gönderim yönlerini önemli ölçüde artırmanın bir yoludur.

Arkadaşlar veya fan kulüpleri:  Bu tür pazarlama kampanyaları, aktörlerin, şarkıcıların veya sporcuların “fan kulübü” olgusunun iş dünyasına veya bazı ürünlerine çevrilmesini içerir. Bu tür bir stratejide, bazı kullanıcılar, kullanıcıların şirketin veya Ürünün promosyonları hakkında yorum yapmaları ve “açıklandığı” ve “haklı” oldukları eleştirileri çekmeleri için bir fan kulübünün tüm ortamını yaratır.

Kullanıcı tarafından yönetilen veritabanları: Kullanıcıların çevrimiçi bir hizmet tarafından sağlanan bir veritabanını kullanarak kendi kişi listelerini oluşturdukları ve yönettikleri bir strateji türüdür. Diğer üyeleri topluluklarına katılmaya davet ettiğinizde, kullanıcılar doğal olarak büyüyen ve ek olarak başkalarını kayıt olmaya teşvik eden bir iletişim zinciri oluşturur. 

Söylenti pazarlanması: Bu tür viral pazarlama kampanyalarında, uygunluk sınırlarına ulaşan haberler, mesajlar veya duyurular bulunur. Her şeyden önce, söylentiler ve ağızdan ağıza şeklinde reklam tarafından oluşturulan takip eden tartışmaların yayılması nedeniyle karakterize edilir.

Viral Pazarlamanın Temel Avantajları

Viral pazarlama, şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır, çünkü bu tür pazarlamanın genellikle şirketlere sunduğu birçok avantaj vardır.

Başlıca avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Geniş kapsam: Viral içerik, internet sayesinde büyük bir finansal yatırım yapmak zorunda kalmadan veya sizin tarafınızdan herhangi bir ekstra çaba harcamadan büyük bir uluslararası kitleye ulaşabilir. Bu nedenle, küçük bir şirket tarafından veya hatta tek bir kişi tarafından kullanılabilecek bir strateji türüdür.
  • Düşük maliyet: Viral pazarlamanın en önemli avantajlarından biridir ve bunun nedeni, işin büyük bir kısmını kullanıcılar yaptığı için sizin hiçbir şey yapmanız gerekmemesi. Bu nedenle, medyada reklam veya alan satın almak gerekli olmadığından, yayılma maliyetleri önemli ölçüde azalır.
  • Markanızı oluşturmanıza yardımcı olacaksınız : Viral bir pazarlama kampanyasının yaratıcılığına yenik düşerseniz, kullanıcıların paylaşmayı seçtikleri ve çok bağlantılı, çok kişisel olan inanılmaz içerikler yaratacaksınız. Bu nedenle, viral pazarlamanın markalaşma ve itibar oluşturma söz konusu olduğunda çok güçlü bir araç olduğunu söyleyebiliriz.
  • Marka algısı ve etkileşim: Reklam kampanyalarına göre daha klasik bir fayda sağlar.
  • Hızlı: Viral pazarlama ile sadece daha fazla sonuç elde etmekle kalmaz, aynı zamanda bunu daha hızlı elde edersiniz. Yeni teknolojiler sayesinde, yalnızca sosyal ağlarda dünya çapında Trend olduğu bilinmeyen bir şey olması için saatler harcamanız gerekir. Çünkü şu anda internette en öne çıkanları bir araya getirme eğilimindedirler.
  • Daha fazla kârlılık: Viral bir mesaj aldığınızda, pazarlama yatırımlarının karlılığı çok yüksektir. Maliyet azalır (daha önce de belirttiğimiz gibi) ancak kapsamı çok daha büyüktür.
  • En iyi ürüne sahip olmanıza gerek yok: Viral pazarlama sayesinde en iyi olmak için en iyi olmak zorunda değilsiniz. Bu tür bir pazarlama sayesinde, lider olmayan markaların bilgisini çok hızlı bir şekilde artırmayı başardı ve daha iyi tanınmalarını ve en iyi şekilde değerlendirilmelerini sağladı.
  • Daha doğru olan segmentasyonlar: Şüphesiz, kullanıcının katılımını içeren eylemler (viral pazarlamada olduğu gibi), şirketlerin performans kriterlerine göre segmentlere ayırmak için kullanılabilecek bilgileri toplamasına izin verir. Böylece, çok daha tanımlanmış bir hedef elde edebilir, böylece gelecekteki kampanyaların karlılığını artırırsınız. .

Viral Pazarlamanın Dezavantajları

Viral pazarlama genellikle size daha önce bahsettiğiniz tüm avantajları sunsa da her  strateji gibi, aşağıdakiler gibi bazı dezavantajlar da sunabilir:

  • Tüm insanların beğenisine uygun olmayabilir: Viral bir kampanya aracılığıyla yayılan bir mesaj, eğlenceli olduğunu düşündüklerinden daha fazla insanı rahatsız etmeye gelirse, pazarlama stratejiniz mutlak bir reddetme alacaktır.
  • Beklenenin aksine bir etki oluşturabilir: Bunun gerçekleşmemesi için mesajın iyi tanımlanmış olması gerekir.

5 Adımda Viral Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir

Bir viral pazarlama stratejisi geliştirmek, bugün birçok markanın ürünlerini tanıtmasını ve mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için sık sık hedeflediğiniz bir şeydir. 

1. Hedefleri tanımlama:

İlk adım, kampanya ile ulaşmak istediğiniz hedefleri tanımlamaktır. Bu, dijital pazarlama planında küresel olarak hazırlanmalıdır. Stratejiniz bir segmente hiçbir şey eklemezse, sonucun beklendiği gibi olmayacağı çok açık.

Temel olarak ana hedeflerin veya en ilginç olanın, marka bilinirliği yaratmak ve kullanıcıyla bağlantı kurmak olduğu söylenebilir.

2. Hedef kitle tanımlama:

İkinci adım, kampanyanızla birlikte yöneteceğiniz hedef veya hedef kitlenin tanımıdır. Çelişkili görünse de mesajda ne sunduğunuzu ve ulaşmak istediğiniz belirli kitleyi netleştirmeniz gerekir.

3. Mesaj oluşturma:

Viral pazarlama stratejiniz için oluşturduğunuz mesaj, akılda tutulması gereken en önemli unsurdur. Kısa ve basit olmalı; özgünlük ve sürpriz bir dokunuş sunmalıdır. Ayrıca, mesajın okunması ve paylaşılması kolay olmalıdır.

Şu anda, mizahi mesajlar en başarılı olan mesajlardır, ancak dikkatli olmanız ve bunun bir marka olarak sunmak istediğiniz bir mesaj olup olmadığını bilmeniz gerekir.

4. Format seçimi

Mesajın yayılması sırasında, mesajı dikkate almanız gerekir. Her ikisi de uyum içinde olmalı ve viral pazarlama stratejinizin başarısı ikisinin iyi bir kombinasyonu olmalıdır. .

Video paylaşımı, karşı tarafı heyecanlandırmayı kolaylaştırır.  Bu videoda, kullanıcıyı heyecanlandıran kısa süreli bir hikayeyi anlatmanız gerekir. Video süresi açısından 2,5 dakikayı geçmemeli ve mesajı ölçeklenebilir olmalıdır.

Mesajı kitleye ulaştırmak için, iletişim araçları anahtardır.. Bu iletişim araçları sosyal medyadan (sosyal ağlar, bloglar gibi), e-posta pazarlamasından geçebilir ve Influencer’lara, profilleri aracılığıyla markanıza veya hizmetinize daha fazla değer vermek için de kullanabilirsiniz. 

5. Takip etmek

Son olarak, viral bir pazarlama kampanyası başlattıktan sonra, bu kampanyayı takip etmek çok önemlidir. Bir yandan, kullanıcı ile katılımı ve etkileşimi teşvik edebilmeli ve diğer yandan, kullanıcılar için ortak olan motivasyonları ve davranışları dinlemeniz, tespit etmeniz ve bunlardan yararlanmanız önemlidir.

Bu sonuçlara rağmen, viral pazarlama, bir eylemin sonuçları düzeltme yansıyan bir web sitesi veya artan satış için ziyaretler artış göreceksiniz. Mesaj uygun kanallara yayılmış, kampanya etkili olmuşsa içeriğe dair paylaşımlar, etkileşimde bulunan kişi sayısı ve bağlı marka ile oluşturulmuş diğer metrikleri de değerlendirebilirsiniz.

E YANİ?
Viral pazarlama, doğası gereği dikkat çeken, tartışmaları kışkırtan ve bu nedenle satış işine yardımcı olan, maddi bir şey olan kontrollü bir söylentidir. Çoğu marka bu tarz bir stratejiyi düşük maliyeti ve yüksek etkisi sebebiyle kullanır. Bu pazarlamanın temeli, insanların iletişim kurma ve bilgi alışverişinde bulunma ihtiyacıdır. Eğer pazarlama mesajı gerçekten değerliyse, ilginç ve sıradışıysa, o zaman, bir virüs gibi, istenen kitle arasında hızlı bir şekilde yayılacaktır.
YORUMLAR