Petrol Ofisi’nin Sahibi Vitol Grup Elektrikli Araç Yatırımı Yapacak

Hollanda çıkışlı enerji şirketi Vitol Grup, Çinli üreticilerden BYD Co. ile yeni bir ortaklık girişimine imza attı. Anlaşma bedeli 250 milyon dolar.

vitol grup, petrol ofisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çevre dostu ve dünyaya daha az karbon salınmasını sağlayabilen elektrikli araçlar, sürücülere birçok açıdan farklı avantajlar da sağlıyor. Geleneksel otomobil üreticileri ise içten yanmalı otomobillere yaptıkları zamları azaltmaya devam ediyor.

vitol grup

Elektrikli araç yatırımlarını artırma kararları ile öne çıkan şirketler sektördeki rekabet ortamının iyice zorlaşmasına da yol açıyor. Hollanda çıkışlı olan enerji şirketleri arasındaki Vitol Grup yeni bir elektrikli araç filosu kurmaya hazırlandığını açıkladı.

Yatırımlar Devam Ediyor

Rotterdam merkezli olan ünlü şirket, Çinli elektrikli araç ve batarya üreticileri arasındaki BYD Co. ile ortak girişim kurduğunu söyledi. Anlaşmanın bedeli ise tam 250 milyon dolar olarak ortaya çıktı.

Girişim, şehirlere, şirketlere ve organizasyonlara elektrikli araç ve şarj istasyonu hizmetleri sunacak. Aynı zamanda Kolombiya bölgesinde 300 elektrikli otobüsünde konumlandırıldığı söyleniyor. Şirketin bu adımı atmasındaki amaç ise Güney Amerika’da elektrikli araç konusundaki fırsat arayışı olduğu söyleniyor.

2017 yılında Avusturyalı enerji şirketi OMV’ye ait olan Petrol Ofisi firmasını 1 milyar 368 milyon euro’ya alan Vitol Grup, satın alımın geleceğe yeniden odaklanabilmelerini sağlayabilecek güçlü bir fırsat olduğunu söylemişti. Enerji devinin dört yıl önce gerçekleştirdiği satın alımdan sonra gelen elektrikli araç hamlesi ise kafaları karıştırsa bile gelecek dönemlerde bu alandaki rekabetin yükseleceği söyleniyor.

YORUMLAR