Vodafone, Yerli Yazılım Şirketi FGS’nin Yüzde 50 Hissesini Satın Aldı

Yeni nesil çözümler sunan yerli teknoloji ve yazılım şirketi FGS’nin %50’lik kısmının Vodafone tarafından satın aldığını duyuruldu.

vodafone, fgs
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’de hizmet sunan GSM operatörleri arasındaki Vodafone, Sabit Ses Santrali (PBX) altyapısını yeni nesil çözümler sunarak bulut sistemlerine taşıyan yerli şirket olan Future Generation Systems’ın (FGS) %50’lik kısmını satın aldığını açıkladı.

FGS ve Vodafone tarafından yapılan anlaşmaya göre FGS’nin marka adı ve organizasyon yapıları koruma altına alındı. Şirketin %50’lik kısmının satın alınmasıyla Vodafone Türkiye’den iki isim Future Generation Systems yönetim kuruluna katılabilecek.

Yerli şirket olan FGS’ın sunduğu ürün ve hizmetler ise Vodafone Türkiye ile beraber farklı ülkelere ihraç edilecek. İki isim arasında gerçekleşen anlaşmanın finansal detaylarıyla ilgili bir bilgi ise henüz paylaşılmadı.

Geleceğe Yönelik Hedefler Belirleniyor

Yazılım ürünlerini geliştiren FGS, 7 yılı aşkın süredir Vodafone’un kurumsal iş ortağıydı. Ses alanında yenilikçi ürünler hayata geçiren FGS, bulutta çalışabilecek yazılım tabanlı sabit telefon santral sistemi Cloud PBX ürünüyle birlikte Cloud PBX altyapısına dayanan ve akıllı telefonlarda uygulama olarak kullanılan Cloud PBX mobil uygulamasını da geliştirmişti.

Vodafone 2025 yılına kadar Türkiye’nin hızla büyüyen dijital servisler şirketi olmayı hedefliyor. Bu konuda açıklama yapan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, Vodafone ve FGS’nin Ar-Ge ekiplerinin yeni nesil ürünler geliştirme konusunda iş birliği yaptığını belirtti.

FGS, 2011 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi teknoloji geliştirme bölgesinde ses ve haberleşme yazılımları da geliştiriyordu. FGS CEO’su Nihat Yılmaz, Vodafone ortaklığının FGS’ye verdiği güç ve avantajlarla Türkiye’de geliştirdikleri yazılımların, kendi alanında dünya markaları arasında yer alacağına inandıklarını söyledi.

YORUMLAR