Elektrikli Scooter Paylaşım Girişimi Voi, 45 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Scooter paylaşım girişimi Voi’nin topladığı yatırımlar 250 milyon doları buldu.

elektrikli scooter yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elektrikli scooter’lar yeni ve bireysel bir ulaşım sistemi olarak hayatımızdaki yerini güçlendiriyor. İşe gidip gelmek için uygun fiyatlı ve özgür ulaşım sağlamak için tasarlanan Voi, şehir merkezlerinde sürüşte elektrikle çalışan bir scooter sistemi sunuyor. Tek seferlik kullanımın yanında aylık abonelik sistemine de sahip girişim, kullanıcıların karbon ayak izlerini azaltmalarını, kentsel ortamlarda ve şehirlerde daha sürdürülebilir bir ulaşım ağına sahip olmaları için özgürce hareket etmelerini sağlıyor.

İsveç merkezli elektrikli scooter girişimi Voi, C Serisi turuna 45 milyon dolar ekleyerek toplamı 205 milyon dolara çıkardı. Voi yatırımın ardından yaptığı açıklamada yeni pazarlara genişlemeye ve park ve güvenlik çözümlerinde araştırma ve geliştirmeye gideceğini söyledi.

Voi’nin kurucu ortağı ve CEO’su Fredrik Hjelm verdiği demeçte şunları söyledi: “Kıta genelinde sürdürülebilir, karbonsuz ulaşım talebi olduğunu kanıtladık. 70 şehirde kirletici arabalardan bu yeni geçişi sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.  Yeni yatırımla, e-scooter ve e-bisiklet filolarımızı geliştirmeye, park etme ve güvenlik konusunda yenilikçi yaklaşımlara öncülük etmeye ve dünya çapında daha yaşanabilir şehirler oluşturmaya yardımcı olmak için değişimi savunmaya devam edeceğiz.” 

2018’de Adam Jafer, Douglas Stark, Filip Lindvall, Fredrik Hjelm ve Keith Richman tarafından kurulan şirket, e-scooter’ların yıldan yıla %70 artışla her zamankinden daha fazla talep gördüğünü söylüyor. Ayrıca şirketin Avrupa’daki lisanslı pazarların %40’ından fazlasına hakim olduğunu ve şu anda haftada iki milyon ulaşımı kolaylaştırdığını söylüyor. 

YORUMLAR