Netflix’e Dev Rakip: Warner Media ve Discover Birleşiyor

Warner Media ve Discover birleşerek yeni bir şirket kuruyor. Netflix Ve Amazon Prime’ın önemli rakiplerinden olacağı düşünülüyor.

Yeni medya şirketi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Batman ve Harry Potter serilerinin arkasındaki CNN, HBO ve Hollywood stüdyosunun ana şirketi Warner Media, Discover ile ortaklık kuruyor. Sadece 3 yıl önce AT&T tarafından 85 milyon dolara satın alınan Warner Media şimdi Discover ile birleşerek yeni bir küresel medya gücü yaratmayı hedefliyor. 

Taraflardan Warner Media; The Big Bang Theory, Game of Thrones ve yukarıda saydığımız filmler başta olmak üzere birçok popüler yapımın arkasındaki isim olarak bilinir. Alt ekiplerinden HBO ve HBO Max’ın dünya çapında 64 milyon abonesi mevcut. Discover ise doğa, yemek pişirme ve istikrarlı realite programlarıyla öne çıkıyor ve sadece ABD’de 88 milyondan fazla eve ulaşıyor. Bu iki medya şirketi, Adı henüz belirlenmemiş olan yeni şirkette öne çıktığı yayınları kapsayacak bir içerik kanalı oluşturacak. 

Warner Media’nın üst şirketi AT&T, yeni işte % 71 hisseye sahip olacak. Bununla birlikte, yaklaşık 20 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan ve kalan% 29 hisseyi kontrol edecek olan Discovery’nin CEO’su David Zaslav, şirketin CEO’su seçildi. İşletmenin yaklaşık 52 milyar dolarlık geliri ve 14 milyar dolarlık kârı olacak. AT&T, başkan dahil olmak üzere 13 yönetim kurulu üyesinden yedisini atayacak.

Zaslav, anlaşmanın dünyanın en büyük yayıncılarıyla rekabet edebilecek şekilde daha iyi konumlandırılmış güçlü bir bilançoya kendini adamış küresel ölçekte büyüyen bir şirket yaratacağını söyledi. İki şirket de bu birleşmenin dijital yeniliğe yatırım olarak düşünülebileceğini söylüyor. 

CEO, Discovery çalışanlarına gönderdiği e-postada yeni ortaklıkla birlikte çok daha büyük bir masada rekabet edeceklerini söyleyerek bunun birçok kişi için büyüme fırsatı olabileceğini belirtti. 

YORUMLAR