Web Sitesi Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin arama motorları tarafından bulunmasını sağlamak için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörleri bilseniz dahi istediğiniz verime ulaşamıyor olabilirsiniz. Web sitesi analizinin ne olduğunu ve bu analizi nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.

web sitesi analiz araçları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google arama motorunda web trafiğinizin neden artmadığını mı merak ediyorsunuz? Web sitesi analizi yapmak bu bağlamda çok işinize yarayacaktır. Hangi açılardan eksik kaldığınızı ve hangi kısımları iyileştirmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızda izlemeniz gereken adımları sıraladık.

Web sitesi analizi içinde birden çok unsur barındırır. Dolayısıyla yine birkaç adımın sürekli takip edilmesiyle verimli sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda web sitesi analizinin ne olduğunu, elemanlarını ve yan programları açıklayacağız. Eğer sitenizin Google arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız okumaya devam etmenizi tavsiye ederim. Bitirdiğinizde, işe yarar bilgileri cebinize doldurup gideceksiniz.

SEO’dan Daha Fazlası: Web Sitesi Analizi Nedir?

Bu başlığımızın altında analiz unsurlarımızı sıralamaya başlayabiliriz. Bu tarz yazılar genellikle tek bir araç olan SEO üzerinden anlatılır ancak biz duruma daha gerçekçi yaklaşacağız. Analizimi yapabilmek için SEO, yani arama motoru optimizasyonunun yanında web sitesi hızı, rekabet analizi ve kullanıcı deneyimi gibi denetim birimleriyle teker teker ilgilenmek gerek. 

Balık Tutmayı Öğretmek: Analiz Nasıl Yapılır?

Web site analizi yaparken şu soruları sorabilirsiniz:

  • Analizimin hedefi ne? (Niyetinizi ve hedefinizi belirleyin.)
  • Hangi adımları izlemeliyim? (Bu, planlı ilerlemenizi sağlayacaktır.)
  • Veriler ne anlama geliyor?  (Gerçek sorunu bulmanıza yardım eder.)
  • Web sitemi nasıl iyileştirebilirim? (Beyin fırtınası işe yarayacaktır.)

Bu sorular ve sizdeki cevaplarıyla birlikte sitenizde değişiklikler yapın ve sürekli optimize edin. 

1. Analiz Hedefi

Öncelikle şunu söyleyelim, web sitenizin analizini kendi belirlediğiniz kısa aralıklarla yapmaya özen göstermelisiniz. Bunu belirli bir amaç için yapıyorsanız mutlaka sonuç alırsınız. Aksi halde eğlence için yapılan analizlerin etkisi de eğlenceli anlar gibi kısa sürer. 

Peşinde olduğunuz hedef, web siteniz üzerinde yapacağınız geliştirmeleri belirleyecek ve bunun başarısı oranında geri dönüş alacaksınız. 

2. İzlenecek Adımlar 

Hedefinizi belirledikten sonra kendinize bir plan çıkarabilirsiniz. Örneğin ilk adım olarak Google arama sonuçları içerisindeki durumu inceleyerek başlayıp en son site hızını kontrol edeceğinizi önceden listeleyin. Bu böl, parçala, yönet taktiği ile kontrolü elinize almanız kolaylaşır. Ayrıca programlar ve sayfalar arasında bunalmamış olursunuz. Listeniz uzun veya kısa olabilir. Bunlar, sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kullanıcıların aradaki her sayfayı geçişini verimli hale getirip onları satış huniniz aracılığıyla bir adım ileri taşıyacaktır. 

Hedefinizi ve gidiş yolunuzu belirledikten sonra elinizdeki verilerin ne anlama geldiğini anlayıp ilk adımlarınızı atabilirsiniz. 

3. Veriler Ne Anlatır?

İlk iki adımda web siteniz hakkında zaten biliyor olmanız gerekenlerden bahsetmiş olduk. Bu kez web sitenizde gerçekte neler olup bittiğini daha derinlemesine inceleme vakti! Aynı zamanda; rekabet analizi, SEO analizi, UX/ kullanıcı deneyimi  analizi veya başka bir şey olsun, yaptığınız web sitesi analizinin türüne bağlı olarak sürecin çok değiştiği aşamadayız. 

Web sitenizin kullanıcı deneyimini analiz etmek istiyorsanız, oturum kayıtlarını ve gerçek kullanıcıların sitenizde nasıl davrandığını görmenize yardımcı olacak araçları kullanabilirsiniz. Tıklama davranışı, kaydırma ve daha fazlasıyla ilgili bilgiler, Google Analytics’te ve diğer web analizi ve analiz araçlarında görebileceğiniz sayısal verilere bağlam ve niteliksel geri bildirim ekler.

4. İdeal İyileştirme Fikirleri

İdeal iyileştirme fikirlerini bulurken şu an sitenizde tam olarak ne olduğunu ve dönüşüm yolunuzu yani 2. ve 3. adımları düşünebilirsiniz. Son adım, bu ikisi arasında neden tutarsızlıklar olduğunu ve gerçek durumu idealinize yaklaştırmak için bunları nasıl düzeltebileceğinizi bulmaktır.

Olası nedenler ve çözümler üzerine beyin fırtınası yaptıktan sonra, bu değişiklikleri uygulama ve bu değişikliklerin SEO’nuzu, kullanıcı deneyiminizi, sayfa hızınızı ve diğer unsurları nasıl etkilediğini görmek için web sitenizi izlemeye devam etme zamanı. İyileştirmeleri takip edin, ortaya çıkan yeni sorunları yakalayın ve web sitenizi daha da optimize edin.

Web Sitesi Analiz Araçları

Site Hızı Analizi Uygulamaları

Site hızınız, ziyaretçilerinize en kolay hareket edilebilir alanları oluşturmanız anlamına gelir. İki farklı sekme veya gönderi arasındaki zaman kaybı veya site içindeki sayfaların geç yüklenmesi ne kadar güzel ürünleriniz olsa da sizi tercih sırasında altlara iter. Açılma hızı 3 saniyeyi geçen yazılar Google’da üst sıralarda yer bulamaz.

Hız analizi için Google’ın PageSpeed Insights testini kullanabilirsiniz. Hem ücretsiz hem de çok yararlı bilgileri madde madde sıralıyor. GTmetrix de aynı amaçla kullanabileceğiniz bir diğer site. İkisi de iyileştirmeniz gereken noktalara dair rapor sunar. 

SEO Analizi Uygulamaları

SEO (Search Engine Optimization), web sitenizde kullandığınız resimlerin yükünden anahtar kelime tercihlerine kadar Google arama sonuçlarında yükselmenizi sağlayan özelliktir. Google’da üstte çıkmak her zaman ideal başarı olduğu için bu alanda uzmanlaşmak veya uzmanlarla çalışmak yararınıza olacaktır. SEO uyumlu yazılar yazmak için kullanabileceğiniz sitelerin başında Screaming Frog SEO Spider’ı verebiliriz. Yine Google’ın web analiz araçlarından Google Search Console da sitenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlardandır. Ahrefs ve Semrush da diğer önemli uygulamalar.

İçerik Analizi Uygulamaları

Bu başlık ile içeriğinizin orijinalliği ve niteliğine dikkat çekiyoruz. Orijinal içerikler, web sitenizin görünürlüğü ve kalitesi için her zaman fazladan puan sağlar. WordPress’inize ekleyeceğiniz Yoast SEO, All in SEO ve benzeri uygulamalarla özgünlük testini site içinde görebilirsiniz. Bunun dışında intihal üzerine özelleştirilmiş Plagiarism Checker programlarını kullanabilirsiniz. Yazılarınızın en az %80 oranında özgün olması idealdir.

E YANİ?
Web sitenizin neden trafik almadığını mı merak ediyorsunuz? Yazımızda web site analizi için izlemeniz gereken yolları ve kullanabileceğiniz temel uygulamaları alternatifleriyle birlikte listeledik. Düzenli aralıklarla site analizinizi yaparsanız organik arama yoluyla elde edeceğiniz müşteri ve ziyaretçilerinizdeki artışı gözlemleyebilirsiniz. Web sitenizin Google arama motorunda görünmesi için neler yapmanız gerektiğini analiz ekipmanlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. Eğer belirli bir amaçla analizini yapar ve her adımda düşünerek ilerlerseniz elle tutulur sonuçlar almaya o kadar yaklaşırsınız. Bunun için web sitesi analizinize başlamadan kendinize sormanız gereken soruları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR