Otonom Araç Girişimi WeRide 310 Milyon Dolar Yatırım Aldı

WeRide, C Serisi turunda risk sermayesi fonu olan Alliance Ventures’tan 310 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu.

weride
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Çin merkezli otonom araç girişimi WeRide, C Serisi turunda stratejik risk sermayesi fonu olan Alliance Ventures’tan 310 milyon dolarlık dev bir yatırım aldığını duyurdu. Yatırım sonrasında şirketin değerlemesi ise 3.3. milyar doları buldu.

Bu yatırım, şirketin Çin pazarı için Seviye 4 sürüş araçları geliştirebilmesi için bir hayli değerli gibi gözüküyor. Dongfeng-Nissan ortak girişiminin WeRide yazılımı tarafından otomatikleştirilen elektrikli arabaları, Guangzhou’da 18 aydır robotaksi olarak hizmet sunuyor.

Otonom Sürüş Platformları Destekleniyor

Tony Han tarafından yönetilen WeRide, otomobil endüstrisinde, aracın çoğu durumda hiçbir insan müdahalesi olmaksızın sürüşün bütün yönlerinin üstesinden gelebildiği, 4. seviye otonom araçlarıyla hizmet sunuyor.

Nissan COO’su Ashwani Gupta, Çin’in mobilitenin geleceğini tanımlamaya yardımcı olmanın ön saflarında bulunduğunu, insanların hayatlarını zenginleştirmek için yenilikçi teknolojiler ve hizmetler getirebilmek için WeRide ile ortak olmaktan mutluluk duyduklarını da belirtiyor.

WeRide kurucusu ve CEO’su Tony Ha son üç yıl boyunca Nissan’ın WeRide’ın otonom sürüş platformunu desteklemede kritik bir yol oynadığını da söylüyor. Son haftalarda Çin’de Covid-19 etkisiyle otonom sürüş teknolojilerine yatırımlar yapıldığı görülüyor. WeRide ve Toyota destekli Pony.ai dahil olmak üzere diğer otonom sürüş şirketleri de online alışveriş teslimatlarını yapıyor.

YORUMLAR