WeWALK, Amazon Tarafından “Yılın Girişimi” Seçildi

Amazon, en iyi 5 girişim listesini açıkladıktan birkaç hafta sonra kazananı açıkladı.

amazon yarışma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın e-ticaret devi Amazon Launchpad programı çerçevesinde en iyi 5 girişimden biri olduğu açıklanan Türk girişimi WeWALK, listenin kazananı oldu. Görme engelli insanlar için devrim niteliğinde bir akıllı yürüme bastonu olan WeWALK, halk oylamasına açılmasının ardından yılın girişimi olarak seçildi. 

Amazon Launchpad, WeWALK, Callaly ve diğer kazananlar tarafından tasarlanan ileri görüşlü ürünleri ön plana çıkaran küratörlüğünde bir vitrin olan 48 saatlik bir “İnovasyon Günü” düzenliyor. Ziyaretçiler,  Avrupa’daki yeni girişimcilere sunulan bir dizi başka yenilikçi ürün bulacaklar. 

WeWALK’un arkasındaki ilham, kendisi de doğuştan kör olan üç kurucu ortaktan Kürşat Ceylan’ın yaşadığı deneyimden kaynaklanıyor. Kürşat, New York gezisi sırasında bir eliyle beyaz bastonuyla sokaklarda gezinmeye, diğer eliyle akıllı telefonundan GPS’i açmaya çalışırken kendini bir eliyle bavulunu çekerken buldu. Başını direğe çarptığında küçük bir yaralanmayla sonuçlanan sorun, görme engelliler için çok önemli olan beyaz bastonun teknoloji ile geride kalıyor. 

Kurucu Kürşat Ceylan, WeWALK bastonu hakkında şunları söyledi: “Beyaz baston sadece bir navigasyon aracı değil, aynı zamanda bir güvenlik duygusu da sunuyor ve topluluk içindeki bizler tarafından büyük ölçüde güveniliyor. Basit işlevselliğini modern teknolojiyle birleştirerek geleneksel bastonu ‘Akıllı Baston’a dönüştürmek için bir yolculuğa çıktık ve WeWALK doğdu.”

Kurucu ekibin teşekkür videosunu ilgilenenleriniz için haber sonuna ekliyoruz.

YORUMLAR